1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: - "Çocuklarımıza özgür, adil ve barış içerisinde bir Türkiye bırakacağız. 23 Nisan 1920 tarihinde başlayan tarihi yürüyüş, sonsuza kadar devam edecektir"

A+A-

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımıza özgür, adil ve barış içerisinde bir Türkiye bırakacağız. 23 Nisan 1920 tarihinde başlayan tarihi yürüyüş, sonsuza kadar devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, 23 Nisan 1920'nin bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Bu tarihte halkımız egemenliği kendi eline almış, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine başlamıştır." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" ifadesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın, TBMM'nin sorumluluğu altında vatanın kurtarılması ve cumhuriyetin ilanıyla zafere ulaştığını anımsattı.

"Milletimizi bağlayan esaret ve işgal zincirlerini kıran, insanlarımızı özgür ve hak sahibi vatandaş yapan, milletin büyük güçlüklerle elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimiz, kuruluş gününü çocuklara ve yeni nesillere armağan etmiştir." değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, bu armağanın TBMM'nin ülkeye karşı bitmeyen sorumluluğunun da simgesi olduğunu vurguladı.

TBMM'nin, bağımsızlık ve özgürlüğe adanan cumhuriyeti, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkarmak, halkın hak ettiği imkanlara ve haklara sahip olmasını sağlamakla görevli olduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Tarihi şan ve şerefle dolu olan TBMM, vatanımızın birliğine, halkımızın haklarına ve toplumsal barışımıza yönelen her tehdide karşı tarihi görevini daha güçlü şekilde yerine getirmelidir. Millet adına egemenlik yetkisini kullanan ve halkımız tarafından seçilen milletvekilleri her zaman bu görevin farkında olmalı, iradelerine hiçbir kişinin ipotek koymasına asla izin vermemelidir. TBMM bağımsızdır, özgürdür ve egemenlik yetkisini milletimiz adına kullanmakla yükümlüdür. Bu yetki hiç kimseye devredilemez veya bu yetki gasp edilemez. Milletimizin bin bir acı ve gözyaşı ile sahip olduğu egemenlik yetkisini gasp etmeye, cumhuriyetimizi unutturmaya veya demokrasiyi yok etmeye çalışan bütün odaklar hüsrana uğramaya mahkumdur. CHP, demokrasimize yönelen tüm tehditleri bertaraf ederek cumhuriyetimizi özgürlükçü demokrasiyle taçlandırma iradesine sahiptir. Çocuklarımıza özgür, adil ve barış içerisinde bir Türkiye bırakacağız. 23 Nisan 1920 tarihinde başlayan tarihi yürüyüş, sonsuza kadar devam edecektir."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mesajını şöyle tamamladı:

"Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında bulunan tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum."

HABERE YORUM KAT