1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 3 Mayıs Dünya Astım Günü
3 Mayıs Dünya Astım Günü

3 Mayıs Dünya Astım Günü

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, 3 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Uzun, mesajında, astımın tekrarlayan...

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, 3 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Uzun, mesajında, astımın tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösteren kronik bir solunum yolu hastalığı olduğunu belirtti.

Astımın belirtilerinin kişiden kişiye ve aynı kişide zamanla değişebildiğine dikkati çeken Uzun, şunları kaydetti:

"Krizler geceleri ve sabahın erken saatlerinde genellikle artar. Astım tüm dünyada her etnik ve yaş grubundan, farklı sosyoekonomik yapıda 300 milyon kadar insanı etkilemektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak artmaktadır. Tüm dünyada astımdan yıllık ölümlerin 250 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir. Astım tedavisinin amacı hastalığı kontrol altına almak ve sağlanan iyilik halinin devamını sağlamaktır. Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ve astım hastalarının eğitimi ile hastalık kontrol altına alınabilir ve astımlılar yaşamlarına hastalık nedeni ile kısıtlanmadan devam edebilirler."

HABERE YORUM KAT