1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 3. Selim ve 1. Abdülhamid'in fermanları açık artırmada
3. Selim ve 1. Abdülhamid'in fermanları açık artırmada

3. Selim ve 1. Abdülhamid'in fermanları açık artırmada

Antalya Antik Müzayede tarafından 15 Mayıs'ta düzenlenecek müzayedede 3. Selim ve 1. Abdülhamid'e ait iki ferman, 130'ar bin liradan satışa çıkarılacak- Müzayedede 2. Abdülhamid dönemi saray ressamı Zonaro'ya ait bir tablo 200 bin, Atatürk'ün cenazesine a

A+A-

ANTALYA (AA) - HÜSEYİN KANBER/ORHAN ÇİÇEK - Antalya Antik Müzayede tarafından düzenlenecek tablo, hat, ferman, obje ve sanat eserleri müzayedesinde, 3. Selim ve 1. Abdülhamid'e ait 1,5 metre uzunluğundaki iki ferman 130'ar bin liradan satışa sunulacak.
Antalya Antik Müzayede tarafından 15 Mayıs'ta organize edilen müzayedede, 429 eser açık artırmaya çıkacak.
Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür ve Sanat Merkezi yöneticisi Ahmet Muhtar Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzayedenin, antika meraklıları ve koleksiyonerlerin ilgisini çekeceğini söyledi. Kızıltan, açık artırmada, günümüze kadar müzayedelerde yer almayan ve sergilenmeyen eserlerin de bulunduğuna dikkati çekti.
Müzayededeki Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tablo, mücevher, hat, obje ve sanat eserlerinin büyük bölümünün nadir parçalardan oluştuğunu ifade eden Kızıltan, sanatseverlerin son derece uygun fiyatlarla elde edebilecekleri ürünlerin müzayedede bulunduğunu belirtti.
Müzayedede öne çıkan bazı eserler hakkında bilgi veren Kızıltan, geçen yıl hayatını kaybeden gazeteci ve ressam Fikret Otyam'ın "Eski Gelin" isimli imzalı ve ithaflı tablosunun 27 bin, 2. Abdülhamid dönemi saray ressamı İtalyan Fausto Zonaro'ya ait tablonun 200 bin, özel kutusunda bir adet 33'lük ve bir adet 99'luk ateş kehribar tespihin de 24 bin liradan satışa sunulduğunu aktardı.
Kızıltan, müzayedeye çıkarılan eserler arasında fiyatları 200 ila 2 bin lira arasında değişen çok sayıda gravür, Osmanlı dönemine ait obje, tespih, hat ve berat bulunduğunu, her kesimden meraklının müzayedeye katılabileceklerini söyledi.
- İkişer metrelik porselen vazolar
Kızıltan, Sultan Abdülmecid'e ait, tuğrası altın ve elle çekilmiş, kırmızı ile siyah mürekkep kullanılarak yazılan 8 satır zerefşanlı (altın ile süslü) feraşet beratının 36 bin liradan, iki adet ikişer metre uzunluğundaki Fransız porselen vazonun 60 bin liradan satışa sunulduğunu ifade etti.
Müzayedenin en ilginç iki eserinden birinin 1786 tarihli 1. Abdülhamid'e ait 25 satırlık ferman olduğunu anlatan Kızıltan, fermanın Emtia Gümrüğü Sandık Emini Seyyit Mustafa'nın oğlu ve kızına aktarılan esham (faizsiz borç alınması) vergisiyle ilgili, 3. Selim'e ait 1804 yılında çıkarılan 15 satırdan oluşan fermanın da Bursa vilayetindeki gelirlerden bir miktarının Haremeyn-i Şerifeyn'e (İslam dinince kutsal sayılan Mekke ve Medine'ye verilen isim) hizmet eden bir kişiye aktarılmasıyla ilgili olduğunu belirtti.
Kızıltan, her iki fermanın da 130'ar bin liradan açık artırmaya çıkacağını kaydetti.
- Atatürk'ün cenaze fotoğrafları
Müzayedede Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze törenine ait Bulgaristan devletince hazırlanan ve 30 fotoğraftan oluşan albümün de dikkat çekici olduğuna değinen Kızıltan, "Büyük bir bölümü bugüne kadar yayınlanmamış fotoğraflardan oluşuyor. Araştırmalarımızda benzerlerini göremedik." dedi.
Kızıltan, fotoğraf albümünün bin liradan artırmaya çıkacağını bildirdi.
Eserlerin 14 Mayıs'a kadar Konyaaltı ilçesindeki Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Merkezi'nde görülebileceğini ifade eden Kızıltan, müzayedenin, 15 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te Sera Otel'de gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT