1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 30 yıldır her takıdan bir tane yapıyor
30 yıldır her takıdan bir tane yapıyor

30 yıldır her takıdan bir tane yapıyor

Eskişehir'de yaşayan emekli öğretmen Şefik Ada, 30 yıldır atölyesinde yaptığı el işi takıların her birini, alanların kendini özel hissetmesi için farklı tasarımla üretiyor- Ada: - "Anlık gelişen bir duyguyla başlıyorum işe. O an elimdeki taşın, gümüşün, a

A+A-

Eskişehir'de yaşayan emekli öğretmen Şefik Ada, kent merkezindeki atölyesinde 30 yıldır, müşterilerinin kendini özel hissetmesi için her takıdan bir tane yapıyor.

Ada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenlikten emekliye ayrıldıktan sonra takı işine gönül verdiğini söyledi.

Mesleği öğrenme aşamasında çok fazla ustayı takip ettiğini anlatan Ada, böylece kendi deyimiyle "aşure sanatçısı" olduğunu dile getirdi.

Eserlerini satın alanların kendini özel hissetmesini sağlamak için takıların bir eşini daha yapmadığını belirten Ada, şöyle konuştu:

"Anlık gelişen bir duyguyla başlıyorum işe. O an elimdeki taşın, gümüşün, altının ya da eski bir paranın hikayesini araştırıyorum. Akabinde sabırla işliyorum motifleri. Bazen sosyal medyada paylaştığımız eserleri görenler beğenip satın almak istiyor. 'Satıldı' dediğimizde 'Aynısından istiyoruz' diyorlar. Yapamayacağımı söylüyorum. Ben kendimle yarışıyorum. Hem yeni şeyler üretmeliyim hem de müşterimi özel hissettirmeliyim."

Teknolojinin gelişmesiyle fabrikasyon takıların çoğaldığını ifade eden Ada, "Teknoloji ilerledikçe bir şeyin aynısından milyonlarca yapılabiliyor. Ama ben kendi eserlerimi bunlarla bir tutamam. Bir yüzük aldıysanız benden, artık o yüzükten sadece sizde var." dedi.

- "Çocuğunuz gibi oluyor"

Ada, geleceğe eser bırakmak için çabaladığını bildirdi.

Kendine yaptığı bir yüzüğü Eskişehir'de önemli bir ismin satın almak istediğini anlatan Ada, "Kıramadım sattım ama içime çok dokundu. Birkaç gün sonra o müşterim yüzükle gelip 'Bu bana pek olmadı' diyerek başka bir yüzük satın almak istedi. Hemen yüzüğü tekrar parmağıma taktım ve o günden beri hiç çıkarmadım. Uykularınızdan fedakarlık edip ortaya çıkardığınız o eser çocuğunuz gibi oluyor." diye konuştu.

Çalışmalarında önceliğin para değil sanat olduğunu kaydeden Ada, "Ömrüm yettiğince bu işi yapmaya devam edeceğim. Fakat ömür kısa, sanat uzun. Bu alanda kendini yetiştirip bu zanaatı devam ettirecek gençlere ihtiyacımız var." dedi.

HABERE YORUM KAT