1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 42. Müzayede yoğun ilgi gördü
42. Müzayede yoğun ilgi gördü

42. Müzayede yoğun ilgi gördü

İstanbul Müzayede tarafından düzenlenen müzayedede, hat, yazma, gravür, harita, fotoğraf, kurşun asker, Çanakkale tabak ve yağlıboya, suluboya, peyzaj eserler satışa sunuldu

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Müzayede tarafından düzenlenen hat, yazma, gravür, harita, fotoğraf, kurşun asker, Çanakkale tabak ve yağlıboya, suluboya, peyzaj eserlerin bulunduğu, 42. Müzayede'ye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Point Hotel Barbaros'da gerçekleştirilen müzayedeye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Müzayede'nin sahibi Uğur Yeğin, 240 kadar eserin satışa sunulduğunu söyledi.

Yeğin, eserlerin yüzde 60'ının satıldığını kaydederek, Sami Yetik'in "Boğazda Balıkçılar" isimli yağlı boya eserinin 40 bin liraya, Recaizade Mahmut Ekrem'in babası Recai Efendi'nin yaptığı, tuğra formu içinde Yedi Uyurların isimlerinin yer aldığı 1835 tarihli hat eserin de 20 bin liraya satıldığını aktardı.

Müzayedeye gösterilen ilgiyi de değerlendiren Yeğin, "İnsanlar çok pahalı eserler yerine, daha eğlendirici ve daha neşeli eserleri tercih etti. Yeni yapım kurşun asker setlerinin her biri 2-3 bin liraya satıldı. Burada 10 set var. 30-40 bin liraya yakın, sadece yeni yapım bu setlere verildi." diye konuştu.

Uğur Yeğin, Türkiye'deki müzayedelerde, alıcıların her eserde imza aradığına dikkati çekerek, "İnsanlar imzaya, aynı bir araba markası gibi bakıyorlar. Eserlerin gerçek derinliğine fazla bakmıyorlar" dedi.

Satışa sunulan eserlere de değinen Yeğin, şu bilgileri verdi:

"Burada hem şair hem ressam olan İlhan Berk'in özgün eserleri vardı. Bir kısmı satıldı. Abidin Dino'nun 6 eseri vardı. Hepsi satıldı, 40 bin liraya. Ömer Uluç'un eserlerinin bir kısmı satıldı. Avni Lifij'in desenleri vardı. 5 desenin hepsi, yaklaşık 15 bin liraya satıldı. Hat sanatı eserlerinin hemen hemen hepsi satıldı. Anadolu halk sanatından biri olan 'cam altı' eserlerin 10'u da satıldı. Ara Güler'in 1928 tarihli 9 fotoğrafının hepsi, açılış fiyatının üstünde rakamlara satıldı."

Müzayedede 100 bin liradan satışa sunulan Şevket Dağ'ın "Süleymaniye Cami İçi" isimli yağlıboya eseri ise alıcı bulmadı.HABERE YORUM KAT