1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı
5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı

5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı

Fuar dolayısıyla düzenlenen galada Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum İzzetbegoviç'in yaşamını anlatan film gösterildi

A+A-

MALATYA (AA) - Bu yıl 5. gerçekleştirilen "Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı" dolayısıyla gala düzenlendi.

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin koordinasyonunda Belediye Kültür AŞ tarafından Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen fuar kapsamında bir otelde gala gerçekleştirildi. Etkinlikte, Aliya İzzetbegoviç'in yaşamını anlatan film gösterimi yapıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, burada yaptığı konuşmada, gençleri kitapla buluşturmak amacıyla fuarı düzenlediklerini belirterek, eğitimin temelinin okumaktan geçtiğini söyledi.

Fuarların haricinde farklı kültürel etkinlikler de düzenlediklerini anlatan Çakır, "Veliler çocuklarını kitapla buluşturmalı. Öğrencilere kumbara dağıttık, bu kumbaraları dağıtırken çocukların harçlıklarını biriktirme ve kitap alma alışkanlığını kazandırmak istedik. Harçlığıyla aldığı kitaba çocuklar daha fazla ilgi gösterir." diye konuştu.

Çakır, fuar sürecince yazarların söyleşilere katılacağı ve buralarda okurların yazarlarla buluşacağını ifade etti.

Kazakistanlı şair Muhtar Şahanov da eğlence olgusunun artmasıyla kitap okuma kültürünün geri planda kaldığını dile getirerek, Türkiye'de her yıl düzenlenen kitap fuarlarını olumlu gördüğünü söyledi.

Aliya İzzetbegoviç'in arkadaşı Mustafa Spahiç ise İzzetbegoviç'in yaptıklarının onun ne kadar cesur biri olduğunu gösterdiğini belirterek, "İzzetbegoviç hiç kimseye 'Sen suçlusun' demedi. Hatta herkesin bir birine selam vermekten çekindiği bir ortamda mahkemeye giderken gardiyanlara selam vermekten çekinmemişti. 4 sene boyunca her gün Saraybosna'da bombaların altında ölümle yüz yüzeydi. Savaş devam ederken kendi taktiğini uygulamak için savaşa gitti. 69 yaşına rağmen kendi komutanlarına, yüzbaşılara umut verdi." diye konuştu.

Konuşmaların ardından İzzetbegoviç'in yaşamını konu alan kitabın yazarları Ümit Aktaş, Faruk Karaaslan ve Mahmut Hakkı Akın İzzetbegoviç'i anlattı.

Galaya Vali Yardımcıları Miktat Alan, Abdül Kadir Duran, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yazarlar katıldı. Katılımcılara İzzetbegoviç'in yaşamını anlatan kitap dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT