1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. '8 köşe kasket'lere yarım asırdır şekil veriyor
'8 köşe kasket'lere yarım asırdır şekil veriyor

'8 köşe kasket'lere yarım asırdır şekil veriyor

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı 8 köşeli kasketlerinin satıldığı günleri özlemle yad ediyor

A+A-

MALATYA (AA) - Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren İhsan Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı 8 köşeli kasketlerinin satıldığı günleri özlemle yad ediyor.

Kent merkezindeki bir iş hanında üç metrekare dükkanında müşterilerine hizmet vermeye çalışan İhsan Tatu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mesleği devam ettiren son kasket ustalarından biri.

Tatu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 yaşında Elazığlı bir ustanın yanında başladığı kasketçilik mesleğini daha sonra Ermeni bir ustanın yanında sürdürdüğünü, ardından da kendi dükkanını açtığını söyledi.

Elazığlı ustanın yanında çalıştığı zaman makinelerin ayaklı, ütülerin ise kömürlü olduğunu anlatan Tatu, "Onun yanından ayrıldım, gittim Ermeni ustanın yanına işe girdim. Malatya'da hiç kimsede elektrikli ütü yokken benim ustamda Alman malı ütü vardı. Makineleri motorluydu. Teknolojiyi bizden iyi takip ediyorlardı." diye konuştu.

''Eskiden günde 65 kasket yapıyorduk hepsi satılıyordu, şimdi mesleğe rağbet kalmadı''
Şimdiki çalışma şartlarıyla eski çalışma şartlarının da aynı olmadığını belirten Tatu,"Biz o zaman günde 65 kasket yapıyorduk. El işinin bazı kısımlarını evde kadınlar yapıyordu, bana gönderiyordu, ben yapıyordum bitiriyorduk. Ustam kendi de evde kesiyordu. Hanımı da çatıyordu, bize gönderiyordu, gerisini biz yapıyorduk. Şimdiki zaman çok farklı. Biz o zaman günde 65 kasket yapıyorduk, çiviye asacak kasket kalmıyordu, hepsi satılıyordu. Ayrıca günde 10 tane de resimli kasket yapıyorduk. Şimdi mesleğe rağbet kalmadı. Boş oturuyorum, devamlı yapmıyorum ki buradan 3-5 kasket sattım mı yerine yenilerini yapıyorum."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT