1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri
8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri

8. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri

- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş:"Bu yılki güreşler, 45 kez milli takım forması giymiş ve 1954'te Tokyo'daki Dünya Şampiyonası'nda dördüncü olarak ülkemize büyük gurur yaşatan Osman Kanbur onuruna gerçekleştirilecek"

A+A-


KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenecek Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, aralarında geçen yılın Kırkpınar başpehlivanı Orhan Okulu'nun da bulunduğu yaklaşık bin güreşçinin katılımıyla 7 Mayıs'ta başlayacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İzmit'te bir restoranda düzenlenen basın toplantısında, dünyaya nam salmış olan ata sporunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yağlı güreş organizasyonu düzenlediklerini söyledi.

Okumuş, mayıs ayına girilmesiyle güreş mevsiminin başladığına dikkati çekerek, "Bu yıl sekizincisini düzenleyeceğimiz Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, 7 Mayıs Cumartesi günü başlayacak. Güreşleri her sene Türk güreşine önemli katkılar vermiş bir sporcunun onuruna düzenliyoruz. Bu yılki güreşler, 45 kez milli takım forması giymiş ve 1954'te Tokyo'daki Dünya Şampiyonası'nda dördüncü olarak ülkemize büyük gurur yaşatan Osman Kanbur onuruna gerçekleştirilecek." diye konuştu.

Güreşlerde Türkiye'nin tüm önemli başpehlivanlarının kol bağlayacağını dile getiren Okumuş, şöyle devam etti:

"Güreşlere, geçen yılın Kırkpınar başpehlivanı Orhan Okulu'nun yanı sıra İsmail Balaban, Recep Kara, Abdullah Güngör, Osman Aynur, Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Kemal Karaboğa ve Ahmet Kavakçı gibi ünlü başpehlivanlar katılacak. Er meydanı bu yıl da bin pehlivanı ağırlayacak. Güreşler, 14 kategoride yapılacak ve her boyda ilk üçe giren güreşçilere madalya verilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da başpehlivan altın kemerle ödüllendirilecek. Başpehlivana verilen altın kemer kendisine ait olacak ve Kırkpınar'daki gibi 3 kez kazanma şartı aranmayacak."

Eski milli güreşçi Osman Kanbur da bu önemli organizasyonun kendi onuruna düzenlenmesinden büyük gurur duyduğunu belirterek, er meydanına çıkacak güreşçilere başarılar diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT