1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "AA Istanbul Photo Awards 2016" öğrencilere yön verecek
"AA Istanbul Photo Awards 2016" öğrencilere yön verecek

"AA Istanbul Photo Awards 2016" öğrencilere yön verecek

"AA Istanbul Photo Awards 2016" yarışma sergisindeki fotoğraflar, iletişim ve sosyal bilimler liselerinde eğitim gören öğrencilere yön verecek

A+A-

"AA Istanbul Photo Awards 2016" yarışma sergisinde yer alan fotoğraf kareleri, iletişim ve sosyal bilimler liselerinde eğitim gören öğrencilerin derslerine konu olacak.

Anadolu Ajansının (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği "Istanbul Photo Awards 2016" yarışmasının Cer Modern'de düzenlenen ilk sergisini Aydınlıkevler, Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ankara Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ziyaret etti.

Sergiyi gezen Ankara Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Emin Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoğraf karelerinin anlattığı öykülerden etkilendiklerini söyledi.

Okullarında eğitim gören 30 öğrenci ile sergiyi gezdiklerini anlatan Ergün, şunları belirtti:

"Spor ve yaşam alanlarında, birbirinden farklı karelerin yer aldığı sergide duygu yüklü anlar yaşadık. Özellikle savaş bölgelerinde çekilen fotoğraflarda anlatılanlar vicdanlarımızı sızlattı. 'Suriyeli Çocuğun Yardım Çığlığı' isimli yılın fotoğrafı hem öğrencilerimizi hem de beni çok etkiledi. Fotoğraf karesinde yer alan çocuğun yaşadıklarını ona yapmaya kimsenin hakkı yok."

Sergide yer alan karelerin, öğrencilerinin eğitim hayatına katkı sağlayacağını dile getiren Ergün, Anadolu Ajansını düzenlenen sergi nedeniyle tebrik etti.

- "Sergi proje ödevi olacak"

Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Kalınsaz, radyo ve televizyon alanında eğitim gören öğrencilerin sergiden ders çıkarttığını belirtti.

Öğrencilerin fotoğraf makineleri ve kameralarla serginin çekimlerini yaptığını aktaran Kalınsaz, şöyle dedi:

"Fotoğrafların çekim teknikleri ile haber fotoğrafının hangi değerleri taşıması gerektiği konusunda öğrencilerimiz bilgi sahibi oldu. Sergi haberleştirilerek okuldaki diğer öğrencilerimize bilgiler sunulacak. Özellikle haber fotoğrafı konusunda burada yer alan fotoğraflar öğrencilere anlatılacak. Proje ödevi konusunda fikir vererek derslerde fotoğrafların konu edilmesini düşünüyoruz. Böylece öğrencilerimizde, bu sergideki karelerin bir farkındalık yaratacağına inanıyoruz."

Serginin öğrencilere örnek gösterileceğini aktaran Kalınsaz, haber fotoğrafı konusunda sergideki fotoğraf karelerinde anlatılanlardan yararlanılacağını dile getirdi.

Aydınlıkevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Ömer Aksoy da öğrencilerinin sergiyi ilgiyle gezdiğini ifade etti. İletişim ve radyo televizyon bölümünde eğitim gören öğrencilerine serginin yön vereceğini dile getiren Aksoy, şunları aktardı:

"Sergide yer alan fotoğraflar, haber fotoğrafının da sanatsal değerler taşıdığını gösterdi. Özellikle savaş bölgelerinde insanların yaşadığı dramları anlatan fotoğraflar öğrencilerimizin ve bizlerin vicdanlarına hitap etti. Fotoğraf dersinde, çekim teknikleri konusunda sergide yer alan kareler örnek olarak gösterilecek. Fotoğraf alanına yönelecek öğrencilerimize bu kareler fikir verecek. Onların gelişimlerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca proje ödevi olarak öğrencilerimizin bu sergiyi değerlendirmesini istemeyi planlıyoruz."

Radyo Televizyon Öğretmeni Özge Çal, fotoğraf dersinde, sergideki karelerin hikayelerinin ve çekim tekniklerinin konu olacağını vurguladı.

- Öğrenciler fotoğrafların hikayelerinden etkilendi

Öğrencilerden Dilan Kuruüzüm, fotoğraf karelerine yansıtılan hikayelerden etkilendiklerini, haber fotoğrafı alanına yönelmek ve sergideki kareler gibi fotoğrafları çekebilmek için deklanşöre basmak istediğine değindi.

Lise öğrencisi Yılmaz Yürekli de "İlk defa deklanşöre basan bir kişi olarak fotoğrafların eğitim hayatıma katkı sunacağına inanıyorum. Burada yer alan fotoğrafların anlattıklarına ve çekim tekniklerine dikkat ettim. Duyguyu anlatan fotoğrafların nasıl çekileceği konusunda fikir sahibi oldum." ifadelerini kullandı.

"Suriyeli Çocuğun Yardım Çığlığı" isimli yılın fotoğrafı seçilen karenin, duygu yüklü anlar yaşamasına neden olduğuna dikkati çeken Eylül Cimo da Suriye'de insanların hangi durumlarda mücadele verdikleri konusunda fikirlerinin oluştuğunu söyledi.

Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde 26 Nisan'da açılışı yapılan sergide, 2015 yılında dünya kamuoyunda ses getiren olayların görsel bir özetini anlatan 30 fotoğraf yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT