1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Mısır'da
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Mısır'da

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Mısır'da

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ABD Genekurmay Başkanı Dunford'u kabul etti

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford'u kabul ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Ebu Zeyd yaptığı yazılı açıklamada, başkent Kahire'de gerçekleşen ve Mısır Savunma Bakanı General Sıdki Subhi ile ABD'nin Kahire Büyükelçisi Robert Stephen Beecroft'un da hazır bulunduğu görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ve güvenlik ile askeri alandaki işbirliğinin geliştirilmesi konularının ele alındığını ifade etti.

Görüşmede, ülkesinin terörle mücadelede sarfettiği çabaya işaret eden Sisi, bu bağlamda uluslararası ve bölgesel işbirliğine gitmenin, askeri önlemlerin yanı sıra sosyal ve fikri boyutları olan kapsamlı bir strateji benimsemenin önemine değindi. Sisi ayrıca, ABD ile olan işbirliği ve koordinasyona devam etmek istediklerini söyledi.

İki ülke arasında uzun yıllardır devam eden ortaklık ilişkilerini güçlendirmeyi istediklerini belirten Dunford ise Mısır'ın Ortadoğu'da barış ve istikrarın temel direği olarak kilit rol oynadığına vurgu yaptı.

Sisi, geçen cumartesi ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'i, çarşamba da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i kabul etmişti.

HABERE YORUM KAT