1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD Savunma Bakanı Carter Almanya’da
ABD Savunma Bakanı Carter Almanya’da

ABD Savunma Bakanı Carter Almanya’da

Ashton Carter, Irak’ın kuzeyinde bir Amerikan askerinin DAEŞ saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı- Carter, Rusya’nın son dönemdeki saldırgan politikalarına karşı caydırıcılık amacıyla ABD’nin Avrupa’da rotasyon usulüyle görev yapacak ek bir tugay g

A+A-

STUTTGART (AA) - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak’ın kuzeyinde bir Amerikan askerinin DAEŞ saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Carter, Almanya’nın Stuttgart kentindeki ABD Avrupa Komutanlığında devir-teslim töreninin ardından düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Avrupa Komutanlığında üzücü bir haber aldığını belirten Carter, “Gelen ilk bilgilere göre Irak’ta, Erbil yakınlarında bir Amerikan askeri öldürüldü.” dedi.

Amerikan askerinin çatışmada hayatını kaybettiğini, ancak olayın nasıl gerçekleştiği hakkında ayrıntılı bilgisinin olmadığını kaydeden Carter, “Bu, Irak’ta nasıl ciddi bir savaş vermemiz gerektiğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

- Libya’da DAEŞ ile mücadele

DAEŞ’in Libya’da da giderek güç kazandığı, koalisyon ülkelerinin burada aktif bir rol üstlenip üstlenmeyecekleri şeklinde bir soru üzerine Carter, Libya’da öncelikle Ulusal Mutabakat Hükümetinin yerleşmesini beklediklerini, Libyalıların talep etmesi durumunda yardıma hazır olduklarını kaydetti.

DAEŞ’in Libya’ya dışarıdan gelen bir unsur olduğuna işaret eden Carter, Libyalıların Ulusal Mutabakat Hükümeti çerçevesinde anlaşmazlıklarını gidermeleri durumunda sıranın DAEŞ’le etkili bir mücadeleye geleceğini düşündüğünü ifade etti.

Carter, “Libyalılar, kendi toprakları üzerinde egemenlik iddia edecek, halklarına baskı yapacak, petrollerini çalacak yabancıları sevmez. Bunların tümü de her yerde DAEŞ’in yaptıkları.” şeklinde konuştu.

- NATO'dan Baltık ülkelerine güvence

Carter, Rusya’nın son dönemdeki saldırgan politikası nedeniyle NATO’dan daha fazla güvence bekleyen Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleriyle ilgili bir soru üzerine de, ABD’nin Avrupa’da rotasyon usulüyle görev yapacak ek bir tugay göndermeyi planladığını hatırlattı.

Carter, zırhlı birlikler ve muharip unsurlardan oluşacak bu tugaya Almanya dahil diğer müttefik ülkelerden de katkıların olacağını belirterek, “NATO’nun doğu kanadında askeri güç bulundurmamız önemli diye düşünüyorum. Bu konuda genel bir uzlaşma var. Ancak bunun yapısı NATO içinde hala tartışılmaya devam ediyor.” dedi

Ashton Carter, bu konunun ayrıntılarının Polonya’nın başkenti Varşova’da gelecek ay yapılacak NATO zirvesi öncesinde savunma bakanları ve genelkurmay başkanları tarafından ele alınacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT