1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD'de siyahi çocuğun polis tarafından öldürülmesine tazminat
ABD'de siyahi çocuğun polis tarafından öldürülmesine tazminat

ABD'de siyahi çocuğun polis tarafından öldürülmesine tazminat

Cleveland kenti, polisin, elinde oyuncak tabanca olan 12 yaşındaki siyahi çocuğu öldürmesi davasında 6 milyon dolar tazminat ödeyecek

A+A-

NEW YORK (AA) - ABD'nin Cleveland kenti, 22 Kasım 2014 yılında elinde oyuncak tabancayla parkta oynarken polis tarafından öldürülen 12 yaşındaki siyahi çocuk Tamir Rice'ın ailesine 6 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Cleveland Bölge Mahkemesi, paranın 3 milyon dolarının bu yıl geri kalanının da gelecek yıl ödeneceğini duyurdu.

Ailenin avukatı Subodh Chandra, ABD medyasına yaptığı açıklamada, tazminat kararını "tarihi" olarak nitelendirdi ancak 12 yaşındaki bir çocuğun "gereksiz yere öldürülmesi" nedeniyle alınan kararın kutlanacak bir tarafının olmadığını söyledi.

Tazminatın nasıl paylaştırılacağına daha sonra mahkemece karar verileceği belirtildi.

2014'te yaşanan olaya ilişkin yayınlanan güvenlik kamerası kayıtlarında, telefon ihbarı üzerine parka yönlendirilen polisin, aracından çıktıktan hemen sonra çocuğa ateş ettiği görülüyordu.

Yaklaşık 4 dakika ilk yardım uygulanmadan yerde yatan çocuk daha sonra götürüldüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Telefon ihbarında, bir kişinin elindeki silahı etraftakilere doğrulttuğu öne sürülmüş ancak tabancanın oyuncak olabileceği belirtilmişti. Çağrı merkezinin, tabancanın oyuncak olabileceği uyarısını polislere iletmediği ileri sürülmüştü.

Büyük jüri, güvenlik güçlerine olay nedeniyle dava açılmasını reddetmiş ve Cleveland genelinde siyahiler, polisin tutumu ve jürinin kararını protesto etmişlerdi.

Cleveland'da 2012 yılında araçla gerçekleşen kovalamacanın ardından silahsız iki siyahinin polis tarafından defalarca ateş edilerek öldürülmesi olayında da kurbanların ailelerine 3 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verilmişti.

HABERE YORUM KAT