1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AB'den Mısır'a çağrı
AB'den Mısır'a çağrı

AB'den Mısır'a çağrı

AB Komisyonu:- "Düşüncelerini ifade ettikleri için gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı ve toplanmayı düzenleyen kanun, Mısır Anayasası'na uyumlu hale getirilmelidir"

A+A-

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB), Mısır yönetiminden düşüncelerini ifade ettikleri için gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogheri'nin ofisinden, Mısır güvenlik güçlerinin 1 Mayıs'ta Mısır Gazeteciler Sendikası binasını basmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Olayın endişe verici olduğu ve sivil toplum alanı ile ifade özgürlüğünü kısıtlayan eğilimin devamını teşkil ettiği belirtilen açıklamada, bu eğilimin geçen ayki protestolarda çok sayıda insanın gözaltına alınmasıyla da kendini gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, "Toplanma ve basın özgürlüğü, barışçıl seslerin duyulup saygı gösterilmesinin garanti altına alınması için demokrasilerde esastır. Düşüncelerini ifade ettikleri için gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı ve toplanmayı düzenleyen kanun, Mısır Anayasası'na uyumlu hale getirilmelidir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Mısır'da sivil polisler, dün Gazeteciler Sendikası'na girerek tutuklu gazeteciler için oturma eylemi yapan iki gazeteciyi gözaltına almıştı. Onlarca polisin katıldığı baskın, sendika tarihinde bir ilk özelliğini taşıyor.

Ülkede darbeyle yönetime gelen Abdülfettah el Sisi, ifade özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalar nedeniyle eleştiriliyor. Mısır hapishanelerinde gösterilere katıldıkları için çoğu Müslüman Kardeşler'e üye binlerce kişi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT