1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD'nin Avrupa'daki yeni komutanından Türkiye'ye mesaj
ABD'nin Avrupa'daki yeni komutanından Türkiye'ye mesaj

ABD'nin Avrupa'daki yeni komutanından Türkiye'ye mesaj

"Göreve gelmem dahilinde Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sorunları anlamak ve daha iyi yardım imkanı sunmak önceliğim olacaktır"

A+A-

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama’nın ABD Avrupa Komutanlığına aday gösterdiği General Curtis Scaparrotti, Türkiye’nin çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu ve göreve gelmesi durumunda bu sorunları anlayarak yardım etmeye çalışacağını söyledi.

Scaparotti ve Obama’nın ABD Kuzey Komutanlığı'na aday gösterdiği ilk kadın komutan Lori Robinson adaylıklarının onaylama süreci kapsamında Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde oturuma katılarak, Rusya, Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya yolcuğu ve ABD’nin güney sınırlarının güvenliği konularında soruları cevapladı.

Oturumda, Suriye iç savaşı dolayısıyla Avrupa’ya göç etmeye çalışan mülteciler konusunda Türkiye’nin neler yapabileceği konuşuldu.

Iowa Senatörü Joni Ernst, özellikle son aylarda Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya yöneldiğine dikkat çekerken, “Türkiye bu akını önlemek için ne yapabilir?” şeklinde soru sordu.

Scaparotti, “Türkiye önemli bir NATO üyesi” değerlendirmesinde bulunarak, Türkiye’nin bölgede çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Scaparotti, şunları kaydetti:

“Agresif bir Rusya var ve Türkiye kendisi bu konuda gerginlik yaşadı. Karşı karşıya oldukları terörle mücadele, DAEŞ tehdidi, Suriye ve mülteci sorunları var. Güvenlik girişimlerinde bulunarak mülteci akınını önlemek adına sınırlarının güvenliğini sağlamaları önemli.''

Türk ordusu ve siyasi liderleriyle iyi ilişkiler kurmayı hedeflediğini belirten Scaparotti, Ankara ve Washington’un bölgedeki önceliklerinin farklı olduğunu anladığını söyledi.

Scaparotti, “Bizim çıkarlarımızın farkında olunmalı ve sonra ortak çalışabileceğimiz alanlar bulunmalı” dedi.

- “Rusya karşımızdaki en büyük tehlike”


Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığına hazırlanan Scaparotti’ye Avrupa’nın doğusunda neler yapacağı hakkına sorular yöneltildi.

Scaparotti, ''Rusya karşımızdaki en büyük tehlike” değerlendirmesinde bulunurken, ABD’nin Avrupa’nın doğusundaki müttefiklerine daha iyi destek vermesi adına, kalıcı bir askeri birliğin bölgeye yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bölgede kalıcı bir askeri birliğin önemine dikkat çeken Scaparotti, “Kalıcı birlik destekleyici diğer unsurlarla daha iyi ilişki kurulması adına önemli. Değişimli askeri birlik bulundurmaktansa kalıcı bir birlik tutarak, gerek ABD birlikleri gerekse bölgedeki diğer müttefiklerimizle her gün birlikte çalışarak ilerleyen zamanlarda daha iyi ilişki kurulması sağlanabilir” dedi.

Scaparotti ayrıca, Akdeniz’e uçaksavar yerleştirilmesi gerektiğini ve bunun Rusya’ya karşı “stratejik mesaj” olacağını söyledi.

Scaparotti, “Akdeniz’e uçaksavar yerleştirilirse sadece Rusya’ya değil, aynı zamanda DAEŞ, İran ve İran’ın bölgedeki vekillerine de stratejik mesaj verir” şeklinde konuştu.


- Meksika sınırında bir kilometrelik tüneller


Obama’nın ABD Kuzey Komutanlığı'na aday gösterdiği Lori Robinson’a ise daha çok ABD sınırlarının güvenliği hakkında sorular yöneltildi.

New Hampshire Senatörü Kelly Ayotte, ABD’nin Meksika sınırlarında uyuşturucu kaçakçılığında kullanılan bir kilometreyi bulan tünellerin bulunduğunu söyledi.

Bu konuda ABD’nin İsrail ile ortak çalışmayı planlayıp planlamadığını soran Ayotte, “İsrail de benzeri tünellerle karşı karşıya” şeklinde konuştu.

Robinson, konuyu yakından takip ettiğini belirterek, “İsrail’in bu noktadaki teknolojisini biliyoruz” dedi.

Kendisinin de bizzat ABD’nin güney sınırlarına giderek bu tünelleri inceleyeceğini kaydeden Robinson, “İsrail de bu konuda bizimle notlarını paylaşacaktır” açıklamasında bulundu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT