ABD'nin Türkiye'de 50 nükleer silahı var

ABD'nin Türkiye'de 50 nükleer silahı var

ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer silah denemeleri nedeniyle gerginlik yaşanırken, TBMM, dünyadaki nükleer silah dağıtılımını araştırdı. TBMM, ABD’nin Türkiye’nin de aralarında yer aldığı beş NATO ülkesinde 150 nükleer silahı bulunduğunu bildirdi.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, 'Nükleer Silahlara İlişkin Veriler' başlıklı araştırma raporunda çarpıcı bilgilere yer verdi. Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın söz konusu rapora dayandırdığı haberine göre Temmuz 2017 itibarıyla 14 ülkede 107 sahada 15 bin civarında nükleer silah bulnuyor.

9 ÜLKEDE NÜKLEER SİLAH VAR

Raporda nükleer silahların yaklaşık 9.400’ünün askeri kullanım için cephaneliklerde bulunduğu, geriye kalanlar yok edilmek üzere atıl beklediği bilgisi verildi.

Cephaneliklerdeki silahların yaklaşık 4.150’sinin her an kullanılabilecek durumda iken, bin 800’ü kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebilecek yüksek alarm düzeyinde olduğu ifadesi yer aldı.

Dünya nükleer silah stokunun, çok büyük bir kısmı (yüzde 93) Rusya ve ABD, de olmak üzere İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore dahil toplam 9 ülkede olduğu kaydedildi.

DÜNYADA 6 HAVA ÜSSÜNDE 150 ABD NÜKLEER SİLAHI VAR

Türkiye’de nükleer silah olduğu bilgisi TBMM’nin hazırladığı raporda kayda da geçirilirken, nükleer silah sahibi olmayan beş NATO üyesi ülkesindeki (Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye) 6 hava üssünde yaklaşık 150 ABD nükleer silahı bulunduğu belirtildi.

Raporda, hükleer silah bulunan dokuz ülkeden 5'inin (ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere) Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması çerçevesinde, 'nükleer silah sahibi ülke' statüsünde bulunduğu, Hindistan, Pakistan ve İsrail’in bu anlaşmaya hiçsir zaman taraf olmadan nükleer silaha sahip olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca Kuzey Kore’nin 2003’te Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’ndan çekilerek nükleer silah geliştermeye devam ettiği vurgulandı.

Rapordaki verilere göre Rusya’nın 7.000 ABD’nin 6.800, Fransa’nın 300, Çin’in 260, İngiltere’nin 215, Pakistan’ın 130, Hindistan’ın 120, İsrail’in 80 ve Kuzey Kore’nin ise 10 adet nükleer silahı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.