1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Afşin'de 7 öğrenci "Yedi Uyurlar"ı 7 tuval ile anlattı
Afşin'de 7 öğrenci "Yedi Uyurlar"ı 7 tuval ile anlattı

Afşin'de 7 öğrenci "Yedi Uyurlar"ı 7 tuval ile anlattı

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 7 lise öğrencisi, 7 aylık çalışmayla UNESCO Dünya Kültür Mirasları Geçici Listesi'nde yer alan Eshab-ı Kehf Külliyesi'ndeki "Yedi Uyurlar"ı 7 tuvale resmetti

A+A-

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 7 lise öğrencisi, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Geçici Listesi'nde yer alan Eshab-ı Kehf'in kıssasında geçen 309 yıllık "Yedi Uyurlar" hikayesini 7 tuvale yaptıkları yağlı boya çalışmasıyla anlattı.

Kur'an-ı Kerim'deki Kehf Suresi'ni referans alan Afşin Fen Lisesinden 7 öğrenci, Eshab-ı Kehf'teki "mağara arkadaşları"nın kıssasını resme yansıtmak amacıyla hazırlanan "Yedi Çocuk, Yedi Tuval, Yedi Uyurlar" projesi üzerinde çalıştı. Öğrencilerin çalışması 7 ay sürdü.

Okulları tarafından açılan TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda tuvalleri sergileyen öğrenciler, ilgi odağı oldu.

Okulun Görsel Sanatlar öğretmeni Nebahat Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afşin Fen Lisesi olarak, Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Geçici Listesi'ne girmesi dolayısıyla "Yedi Çocuk, Yedi Tuval, Yedi Uyurlar" projesini hazırladıklarını söyledi.

Oral, öğrencilerin Kehf Suresi'ndeki 9. ve 26. ayetler arasında anlatılan olayı resimle anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Oral, öğrencilerin yağlı boya çalışmasıyla ortaya tek bir hikayesi olan, birbirinden güzel 7 ayrı eser çıkardığını söyledi.

- 309 yıllık "ilahi" hikaye

Tuvallerde, insanların kendilerine tapmasını isteyen Kral Dakyanus'dan kaçan gençlere, çoban ile Kıtmır isimli köpeğin katılmasının anlatıldığını belirten Oral, şu bilgileri verdi:

"Resimlerde Yedi Uyurlar'ın mağaraya sığınmalarını yansıtmaya çalıştık. İki çalışmamız, mağara içerisinde geçirdikleri 309 seneyi anlatıyor. Ayette 'Biz onları çürümesinler diye sağa ve sola çevirdik' yazıyor. Biz de aradan geçen zamanı anlatmak üzere karakterlerimizin saçlarını ve sakallarını uzattık. Altıncı resimde ise uyanıyorlar ve kendi aralarında ne kadar uyuduklarını tartışıyorlar. Son resmimizde ise Yemliha'nın yiyecek almak için şehre indiğini anlatıyor ve olay açığa çıkıyor."

Okul Müdürü Remzi Yayıcı da resimlerin ilerde açılacak sergide yer alacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT