KonAHED'den 'cari gider ödemelerinin artırılması' çağrısı

KonAHED'den 'cari gider ödemelerinin artırılması' çağrısı
KonAHED Yönetim Kurulu sayman üyesi ve Hekim Birliği Sendikası Güney İç Anadolu Şube Başkanı Onur Uysal yaptığı yazılı açıklama ile aile hekimlerinin cari gider ödemelerinin artırılarak günümüz şartlarına uygun hale

Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği (KonAHED) Yönetim Kurulu sayman üyesi ve Hekim Birliği Sendikası Güney İç Anadolu Şube Başkanı Onur Uysal yaptığı yazılı açıklama ile aile hekimlerinin cari gider ödemelerinin artırılarak günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi istedi.

Cari gider ödemelerinin arttırılmasını isteyen Uysal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde aile hekimliği sistemine 2004 yılında geçmeye başladı ve bu geçiş sürecini 2010 yılında tamamladı. Bu sistemde Sağlık Ocağı sisteminden farklı olarak Aile Sağlığı Merkezi’nin bütün giderleri ve çalıştırılan personelin maaşları cari gider ödeneği adi altında aile hekimlerine ödenerek bir nevi taşeron mantığı şeklinde bir kurgu ile planlama yapıldı. Bu sistem hizmet alım süreçleri ve eksikliklerin giderilmesi noktasında hem çalışan hem de bakanlık tarafından faydası olduğunu sahada bizler gözlemledik. Ancak ilerleyen süreçte özellikle son 5 yıl içinde bu sistem tıkanma noktası geldi. Bu hizmetin devamı sorgulanır durumda. Neden bunu söylüyoruz şu sebeplerden bu ödenek artışı memur zammına endeksli. Yani kısaca enflasyon sepeti nasıl bir içeriği sahipse o kriterlere göre artış gerçekleşiyor. Ancak bizim sepetimiz çok farklı. Bizim sepetimizin en büyük gideri personel maaşları, elektrik, doğalgaz, kira, temizlik malzemeleri, tıbbı malzemeler ve de muayene işlemleri yapabilmemiz için gerekli olan bilgisayar gibi teknolojik aletler. Şimdi bu sepet incelediğimizde klasik enflasyon sepetinden çok farklı bir içeriğe sahip olduğumuzu görüyoruz. Bu sepetin enflasyonu klasik enflasyondan çok çok daha yüksek.

konahedden-aile-hekimlerinin-cari-gider-odemelerinin-artirilmasi-cagrisi.jpg

SEYYANEN BİR ZAM YAPILMALIDIR

Son 5 yılı incelediğimizde asgari ücret artışı olsun elektrik, doğalgaz olsun kira veya tıbbı malzemeler olsun neredeyse enflasyonun 2-3 katı bir artış söz konusu. Peki bu farklı sepetlerin artışı neye yol açıyor? Artık Aile Sağlığı Merkezleri işletilemez ve hizmeti devam ettiremez hale gelmiştir. Önümüzdeki süreçte çalışan maliyeti karşılanamadığı için birlikte çalıştığımız binlerce personelin işsiz kalması durumu riski bulunmaktadır. Bu aynı zamanda vatandaşlarımızın kaliteli sağlık hizmeti almasında en büyük engel olacağı aşikardır. Son 6 ayı bile incelediğimizde sadece asgari ücret yüzde 34, Elektrik yüzde 34, Teknolojik aletler ve tıbbı malzemeler neredeyse yüzde 50, temizlik malzemeleri KDV artışı ile birlikte o da yüzde 50 ye yakın artış gerçekleşti. Cari gider ödeneği ise Temmuz 2023 zammı sadece yüzde 17,5. Bu ödenek artık bu giderlerin artışını karşılayamaz noktasında. Bunun için biz Konya Aile Hekimleri Derneği olarak bakanlığımıza ve yetkililere buradan seslenmek istiyoruz. Aile Sağlığı Merkezlerinin hizmet kalitesinin düşmemesi için bir an önce bu sepet değiştirilmeli ya da en azından bu sepete yıllar içinde eriyen oran kadar seyyanen bir zam yapılmalıdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.