1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar:

"Geçtiğimiz 13 yılda en büyük yatırımlarımız ve düzenlemelerimizi sosyal politikalar temelinde, eğitim alanına yönelik gerçekleştirdik"- "Başta eğitim olmak üzere sağlık, aile, turizm, ulaşım, enerji ve diğer sektörlerde de son 13 yılda elde ettiğimiz ile

A+A-

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti hükümetlerinin en büyük yatırımları ve düzenlemelerini sosyal politikalar temelinde eğitim alanına yönelik gerçekleştirdiğini belirterek, "Başta eğitim olmak üzere, sağlık, aile, turizm, ulaşım, enerji ve diğer sektörlerde de son 13 yılda elde ettiğimiz ilerlemeyi hedef 2023 ilkeleri ile devam ettireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Hotar, yaptığı yazılı açıklamada, 2002 yılı itibarıyla iktidar olma bilinci ve hassasiyetiyle AK Parti hükümet programları haline getirdikleri vaatleri hayata dönüştürmeye başladıklarını, bu kapsamda sayısız yatırım ve yapılanma için kararlar alıp uyguladıklarını belirtti.

Yerelden, genele yayılacak kalkınma hedefleri doğrultusunda yereli güçlendirmeye gayret ettiklerine işaret eden Hotar, AK Parti iktidarları sürecinde birçok başlık altında yapılan yatırımların, İzmir’in hükümet politikaları kapsamında öncelik verdiği iller arasında yer aldığının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Nükhet Hotar, önceliklerinin her zaman toplumun refahını artırmada ve vatandaşlara kaliteli yaşam koşulları oluşturmada ekonomik kalkınma politikalarını sosyal politikalarla dengeli bir şekilde yürütmek olduğunu vurgulayarak, "Hedefimiz insan refahının yükseltilmesi temelli sosyal ve ekonomik politikalar uygulamaktır. Geçtiğimiz 13 yılda en büyük yatırımlarımız ve düzenlemelerimizi sosyal politikalar temelinde eğitim alanına yönelik gerçekleştirdik. Entellektüel sermayenin bir ülke için rekabet üstünlüğünü sağlama ve sürdürülebilir kalkınmanın devamlılığı sürecinde kritik öneme sahip olduğu inancındayız." ifadelerini kullandı.

Eğitimin niteliğini artırmaya yönelik çalışmaların ilkinin yapılandırmacı eğitim ve bu eğitim sistemine bağlı da anaokulundan lise son sınıfa kadar bütün müfredatın kademeli bir şekilde değiştirilmesi olduğunu aktaran Hotar, açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

"Bu alanda yapılan ikinci köklü çalışma ise düz liselerin kaldırılması ve meslek liselerinin daha çok desteklenmesi için katsayı engellinin olmamasının sağlanması. Böylelikle meslek liseleri özendirilerek okullaşma oranında payının artması teşvik edilmiştir. Kendi yerelimizde kısa bir değerlendirme yapacak olursak, 2002-2003 eğitim öğretim yılında İzmir genelinde 11 anaokulu varken, 2014-2015’te bu sayı 60’a yükseldi. 8 yıllık kesintisiz eğitimin olduğu 892 temel eğitim kurumumuzun sayısı, 2015 yılı itibarıyla 704 ilkokul, 459 ortaokul olmak üzere bin 163’e çıkmıştır. Lise düzeyinde ise 73 genel, 19 Anadolu olmak üzere, toplamda 92 kurumumuz vardı. Spor ve sosyal bilimler liselerinin kurulması içinde yatırımlar yaparak bu sayıyı 111’e çıkardık. Meslek liseleri nitelikli eğitim ve istihdam açısından en önem verdiğimiz yatırımlardır. 13 yılda ilimizdeki meslek ve teknik lise sayısını 153’den 298’e çıkarmayı başardık. Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi yoktu, İşitme Engelliler Meslek Lisesi. Eğitilebilir Zihinsel Engelliler Meslek Lisesi gibi daha öncesinde hiç olmayan alanlarda da yatırımlar yaparak İzmir’e ve eğitime bu kurumlarımızı kazandırdık. Rehberlik ve Araştırma merkezi sayısı 3 iken, 11 oldu. Ayrıca akademik çalışma yapacak öğrencilerin de Anadolu ve fen liselerine yönlendirilmesi ile eğitim ve öğretimin niteliğinin artırılması sağlanmıştır."

- "Eğitim yatırımlarına büyük ilgi var"

Nükhet Hotar, Bakanlar Kurulu Kararı ile 2012'de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Yeni Teşvik Sistemi kapsamında eğitim sektörünün öncelikli (avantajlı) yatırımlar kapsamına alındığını hatırlatarak, yeni teşvik sistemi sonucunda sadece son 3 yılda İzmir bazında alınan belge sayısının 221 ve yatırım bedelinin 8,4 milyon lira olduğunu kaydetti.

Belge adedi bazında ilk üç sırada eğitim, gıda ve içecek ile makine imalat yatırımlarının yer aldığına dikkati çeken Hotar, bu yatırımlar sonucunda, 2002 yılında bin 570 olan okul sayısının 2 bin 909‘a, 14 bin 542 derslik sayısının 20 bin 303'e çıkartıldığını vurguladı.

Nükhet Hotar, açıklamasında yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Görünen şudur ki eğitim yatırımlarına büyük ilgi vardır. Hükümet politikaları kapsamında sunulan yatırım destekleri sayesinde eğitim yatırımları ile doğru orantılı olarak yurt yatırımları da hız kesmemektedir. 2005 yılı itibari ile İzmir Merkez ve Urla, Çiğli ilçelerinde 6134 yatak sayılı toplam 6 yurdumuz hizmete girmiştir. Çocuklarımız ve gençlerimiz Türkiye’nin geleceğini inşa edeceklerdir. Bu sebeple gerek temel eğitim gerekse de yükseköğretim alanında atılması gereken hiçbir adımdan kaçmadık, bundan sonra da kaçmayacağız. Dünyada yüksek düzeyde beceriye sahip emeğin önemi artarken, bunu sağlamaya yönelik olarak, eğitim ve beceri kazandırma politikaları geliştirmek üzere adımlar attık. Nitelikli eğitim için öğrenci ve işgücü hareketliliğini dengelenmesi, ülkemizin sosyal ve ekonomik refahının arttırılması için vazgeçilmez bir politikadır. Çağdaş eğitim yöntemleri ve teknolojilerinin yakından takip edilebilmesi ve uygulanabilmesi adına eğitim alanında İzmir’de 1,8 milyar TL yatırım gerçekleşmiştir. Özellikle üniversite sayımız 2002 yılından itibaren iki kat artmıştır."

Üniversite sanayi iş birliğinin geliştirilmesi İzmir’in kalkınma stratejisi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan Hotar, şunları kaydetti:

"Üniversite veya kamu araştırma merkez ve enstitülerindeki bilgi birikimi ve teknolojinin, yerelin ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne ya da sürece dönüştürülerek sanayiye aktarılması bölge ve ülke kalkınması açısından desteklenmelidir. İzmir bu anlamda Türkiye’nin en hızlı gelişen illeri arasında yer almaktadır. İzmir eğitim altyapısı bakımından, eğitimin niteliği bakımından hızla gelişmeye devam edecektir. Halen altyapı yatırımlarımız, inşaatlarımız devam ediyor. Yenilik, verimlilik ve kapasite artışı ile rekabet edebilirliğin sağlanması ve yaşam kalitesinin artırılması İzmir için belirlediğimiz vizyonumuzdur. Dolayısıyla başta eğitim olmak üzere sağlık, aile, turizm, ulaşım, enerji ve diğer sektörlerde de son 13 yılda elde ettiğimiz ilerlemeyi hedef 2023 ilkeleri ile devam ettireceğiz."

HABERE YORUM KAT