AK Parti Grup Başkanvekili Turan:

AK Parti Grup Başkanvekili Turan:

"(Milletvekilliği dokunulmazlığı) toplumun bu konudaki beklentilerini karşılamak istiyoruz"- "Dokunulmazlık, vekillik görevini yapmak için verilen bir haktır, terörist faaliyetlerin yapılması için verilen bir hak değildir"

ANKARA (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "İster ortak, ama olmazsa tek başımıza olmak üzere biz dokunulmazlıkların kaldırılmasını, toplumun bu konudaki beklentilerini karşılamak istiyoruz. Çünkü dokunulmazlık, vekillik görevi için verilen bir haktır, vekillik dışındakı görevlerin yerine getirilmesi için verilen bir hak değildir." dedi.

Turan, Kızılay metro istasyonunda, Çanakkale Yenice Belediyesi ve Yenice Kaymakamlığının düzenlediği, ilçeyi anlatan 110 fotoğraftan oluşan serginin açılışını yaptı.

Burada basın mensuplarının dokunulmazlıklarla ilgili sorularını cevaplandıran Turan, dokunulmazlığın parlamenter rejimlerin olmazsa olmazlarından biri olduğunu belirtti.

Dokunulmazlığın milletvekillerine görevlerini yapmaları için verilen bir hak olduğunu vurgulayan Turan, "Dokunulmazlık, vekillik görevini yapmak için verilen bir haktır, terörist faaliyetlerin yapılması için verilen bir hak değildir" diye konuştu.

"Tüm partilere diyoruz ki, gelin hiçbir suç ayrımına bakmazsızın, hiçbir parti ve vekil ayrımına bakmazsızın hepsini kaldıralım, bununla ilgili yargı süreci başlasın, yetki yargıda olsun" diyen Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ancak şimdiye kadar HDP'nin ve MHP'nin resmi cevabı olmadı. CHP'nin bu konuda resmi cevabı oldu. Bu cevabın resmi olarak bizim kurullarımızda değerlendirilmesinden sonra biz kendi önerimizi revize ederek, tekrar CHP'ye 'bu daha makul' diyerek, öneride bulunduk. Ümit ediyorum, bu hafta gecikmeden bununla ilgili kararını iletirler. İster ortak, ama olmazsa tek başımıza olmak üzere biz dokunulmazlıkların kaldırılmasını, toplumun bu konudaki beklentilerini karşılamak istiyoruz. Çünkü dokunulmazlık, vekillik görevi için verilen bir haktır, vekillik dışındaki verilen görevlerin yerine getirilmesi için verilen bir hak değildir. Vekillik yapacaksak toplumun beklentilerini yerine getirmeliyiz ama vekillik kisvesi altında terörist faaliyetlere yataklık yapacaksak bunun hesabını millet de sorar, yargı da sorar."

Turan, CHP dışındaki partilerin kendilerine dokunulmazlıklarla ilgili resmi dönüş yapmadıklarını, sundukları takdirde tekliflerinin değerlendirileceğini belirterek, "Bu konularda zaman kaybetme lüksümüz yok, kendilerinden bir an önce bu cevabı vermelerini talep ediyorum." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.