1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Grup Başkanvekili Turan:
AK Parti Grup Başkanvekili Turan:

AK Parti Grup Başkanvekili Turan:

"Dokunulmazlık sürecinin çok önemli bir kırılmayı sağlayacağını düşünüyorum. Toplumun, şehit ailelerinin, gazilerimizin bizden beklentileri var"- "AK Parti, 316 vekiliyle beraber firesiz, Başbakanından vekiline, genel başkan yardımcısından, MKYK üyesine k

A+A-

TBMM (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, şehit ailelerinin ve gazilerin kendilerinden dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde beklentileri olduğunu belirterek, "AK Parti, 316 vekiliyle beraber firesiz, Başbakanından vekiline, genel başkan yardımcısından, MKYK üyesine kadar oylamaya eksiksiz olarak katılacak." dedi.

Turan, Parlamento'da gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, hakkında dosya bulunan milletvekilleri hakkındaki anayasa değişikliği teklifinin görüşme sürecine ilişkin, "Planladığımız takvimde hiçbir aksama, gecikme yok." değerlendirmesinde bulundu.

Teklifin ilk tur görüşmesinin yarın TBMM Genel Kurulunda yapılacağını ifade eden Turan, "Yarın akşam 8'den, 9'dan sonra dokunulmazlık teklifinin görüşmelerine geçileceğini tahmin ediyorum. Gece geç saatlerde oylama yapılır. Oylamanın bitiminden sonra 48 saat geçmesi gerekiyor. Ondan sonra ikinci oylama yapılacak. Perşembe günü 19 Mayıs olduğu için resim tatil, o yüzden ikinci oylamayı ancak cuma günü yapabileceğiz." diye konuştu.

Turan, CHP'nin hafta sonu kampının olması nedeniyle, 20 Mayıs Cuma günü saat 14.00 olarak planladıkları TBMM Genel Kurulunun açılış saatini saat 10.00'a aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Dokunulmazlık sürecinin Türkiye'de çok önemli bir kırılmayı sağlayacağını düşünüyorum. Toplumun, şehit ailelerinin, gazilerimizin bizden beklentileri var. AK Parti, 316 vekiliyle beraber firesiz, istisnasız, Başbakanından vekiline kadar, genel başkan yardımcısından, MKYK üyesine kadar katılacak ve oylamaya eksiksiz olarak iştirak edecek. Bu konuda partilerin tavırları net, 'hayır' diyen var, 'evet' diyen var. Ancak bir parti varki bence dokunulmazlık sürecinin esas belirleyicisi bir anlamda o olacak. Bir gün evet diyen, bir gün hayır diyen, bir gün olur diyen bir gün olmaz diyen... Sayın Kılıçdaroğlu'nun en son '367'yi bulamazlar' açıklaması var. Oysa biz Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıklara evet diyeceğini, bir anlamda taraf olacağını biliyorduk. Bunu demesi, bu partinin kafa karışıklığını, yarın tavır değiştirebileceğini gösteriyor. Ümit ederim ben mahçup olurum. Ancak Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasından sonra ümidim biraz daha azaldı."

Bülent Turan, "Dokunulmazlık bu ülkede bir partinin meselesi değil, siyasetin kamburudur. Yıllardan beri görüşülüyor, konuşuluyor. Ümit ederim, herkes bu konuda aklı selim davranır ve dokunulmazlıkları kaldırarak, bitiririz. Her partinin, vekilin temizlenmesi imkanını verelim, bu kamburu da siyaset kurumu üzerinden atsın." diye konuştu.

Geçen hafta sonu gittiği seçim bölgesi Çanakkale'de vatandaşların, "Biz size dokunulmazlık hakkını, zırhını (Anayasal görev olarak, vekillik görevini yapın) diye verdik. Aracında silah taşıyan olmayacak, sokak hareketlerine davet eden olmayacak, kişilerin, 'teröristlerin cenazesinde boy gösteren insanlara zırh olsun' diye vermedik, kamu vicdanı dokunulmazlıkların kaldırılmasını bekliyor" dediğini aktardı.

- "Büyük bir keyifle ve onurla katılacağını ifade etti"

AK Parti'nin oylamaya firesiz katılacağını vurgulayan Turan, "Az önce Sayın Başbakan ile konuyu tekrar değerlendirdiğimizde, programını ona göre ayarladığını ve oylamaya büyük bir keyifle ve onurla katılacağını ifade ettiler." dedi.

CHP'nin, "Hafta sonu kampının bir ay öncesinden ayarlandığını, mutabakatın AK Parti tarafından bozulduğunu iddia ettiğinin" hatırlatılması üzerine Bülent Turan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Buna verilecek en güzel cevap aynaya bakmaları talebidir. Biz de söz senettir. Ticarette, kurumlar arası mutabakatta her şey imza değildir, sözdür. CHP'nin yöneticileri bize, 'pazartesi ve çarşamba görüşmeyi yapalım' dediler, biz de bunu kabul ettik. Ancak geçen perşembe günü, HDP'li Başkanvekili Pervin Buldan'la CHP'li Levent Gök'ün anlaşması sonucu o mutabakatı Meclis'te herkesin gözü önünde bozdular ve bizi, bir anlamda salı ve cumaya mecbur ettiler. Biz bu işi uzatamayız. Çünkü, toplum bunu bizden bekliyor. Türkiye'nin başka gündemleri var, aynı konuyu konuşup zaman kaybetmek istemiyoruz. Hafta sonu kongremiz var. Haftaya da hükümetin kurulması, güven oylaması süreci başlayacak. O yüzden dokunulmazlık meselesini bir hafta daha uzatmayı doğru bulmuyoruz."

- "CHP öğleden sonra rahatlıkla kampa gidebilir"

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, CHP'nin hafta sonu kampında toplantılara cumartesi sabah başladığını, o yüzden teklifi cuma günü görüşmek için hiçbir engel olmadığını vurgulayarak, görüşmelere saat 10.00'da başlanacağını, öğleden sonra rahatlıkla kampa gidebileceklerini bildirdi.

Turan, teklifin yarın Genel Kurul'da başlayacak görüşmelerin çarşamba sabah saatlerine kadar sürmesinin beklendiğini, bu nedenle TBMM Genel Kurulunun çarşamba günü çalışmasının planlanmadığını kaydetti.

Genel Kurul'daki görüşmelerde tartışma ve gerginlik beklemediklerini aktaran Turan, Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerde en agresif tavırları gösteren, kavga çıkartan HDP'nin, "dokunulmazlığın kaldırılmasını hak ediyorlar" denilmesin diye ve CHP'yi yanlarına daha rahat almak için geçen hafta Meclis'te çok sakin davrandığını anlattı.

Bülent Turan, Genel Kurul'daki görüşmelerde suhuletle, sonuç alıcı davranmaya gayret edeceklerini ama hiçbir haklarına da yan baktırmayacaklarını belirterek, İçtüzüğü uygulayacaklarını açıkladı.

Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Başbakanı görevlendirmesini beklediğini ifade eden Turan, "Muhtemelen salı ya da çarşamba günü hükümet programının okunmasıyla süreç başlar." dedi.

Turan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı ziyaretinin sorulması üzerine, "Çok keyifli bir sohbet oldu, kahve içtik. Meclis Başkanımızın son yurt dışı gezisini değerlendirdiler." yanıtını verdi.

- "HDP'nin sözcüsü gibi davranan Levent beye sorsunlar"

CHP'nin mutabakatı bozduğu görüşünü yineleyen Turan, "Çarşamba akşamından tatile gidip, toplantı ve tatil yapmak istiyorlar ama kendileri bozdular. HDP'nin sözcüsü gibi davranan Levent Bey'e sorsunlar bunun hesabını." değerlendirmesini yaptı.

Bülent Turan, geçen hafta perşembe günü Meclis'te 200 AK Parti milletvekilinin olduğunu belirterek, şunları anlattı:

"Pervin Buldan, Meclis'i o kadar usulsüz yönetti ki 20 kişi ayağa kalkıp yoklama isteyebilir ancak 19 kişi ile yaptı bunu. Grup Başkanvekillerine mutlaka söz verilir, zabıtlarda var, 40'dan fazla başkan diye bağırıyorum, söz vermiyor. Birçok arkadaş oradaydı, süre bitmeden pusulayı verdi, 'almıyorum' dedi. Meclis'i hayalet yönetmez, başkanvekili yönetir. Meclis Başkanı ve tüm başkanvekillerinin ve kendi imzasının olduğu bir mutabakat metni var. Orada, 'oturumu yöneten Meclis Başkanvekili yoklamada vardır' yazılı. Ama kendisini oradan çıkardı ve Meclis'i kapattı. CHP ile HDP'nin anlaşmasını gösteren en önemli şey budur. CHP istiyor, Pervin Buldan kabul ediyor. Buldan, '10 dakika ara vereceğim' diyor, ancak sekizinci dakikada açıyor, bunu yapamaz."

"Bu konu hakkında TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın işlem yapıp yapmayacağının, başvurularının olup olmadığının" sorulması üzerine Turan, "Başvurduk, Sayın Başkan bu toplantıyı üzülerek gördüğünü ve bu maddeleri incelediğini belirtti. Ümit ediyorum Başkan bu konuyla ilgili gerekli uyarıları yapacaktır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT