1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AK Parti MYK Toplantısı
AK Parti MYK Toplantısı

AK Parti MYK Toplantısı

Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2)- "Dün akşamdan itibaren ve bugün aldığımız karar çerçevesinde, kimsenin ekonomimizin verileriyle oynayacak spekülasyonlara gitmemesi uyarısında bulunuyorum. Bugünlerde aldığımız kararlar ne olursa olsun, son ana kad

A+A-

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dün akşamdan itibaren ve bugün aldığımız karar çerçevesinde kimsenin ekonomimizin verileriyle oynayacak spekülasyonlara gitmemesi uyarısında bulunuyorum. Bugünlerde aldığımız kararlar ne olursa olsun, son ana kadar vazife başında olan hükümetimiz vardır ve hiç kimse ekonominin iç dengeleriyle de oynamaya kalkmasın." dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi.

7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki süreci, Türk demokrasi döneminin en kritik dönemi olarak niteleyen Davutoğlu, 7 Haziran seçimi sonrası için "13 yıllık istikrar sonrasında partimizin Meclis'te çoğunluğunu alamaması dolayısıyla puslu havayı seven bütün çakallar ortaya çıkmıştı" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, 7 Haziran seçimi sonrası partide hüzün ve "acaba ne olacak" kaygısı olduğunu anlatarak, ancak kendisinin parti binasının balkonundan yaptığı konuşmada, teşkilat üyelerinden başlarına dik tutmalarını istediğini hatırlattı. Davutoğlu, 7 Haziran'dan sonra bir iç muhasebe yaptıklarını ve atılması gereken adımları gözden geçirdiklerini aktardı.

Türkiye'yi bir saniye bile hükümetsiz bırakmamak için de bir söz verdiğini anımsatan Başbakan Davutoğlu, "Hamdolsun, huzurunuzdayım, 7 Haziran-1 Kasım arası kaos bekleyenler, kriz bekleyenler, hükümetsizlik, iradesizlik bekleyenler, çelikleşmiş bir iradeyi karşılarında buldular. Hiçbir kararı almakta bir saniye bile tereddüt etmedik. Hükümetsiz bir saniye bile yaşatmadık ülkemizi, zor bir dönemdi, Meclis'te çoğunluğu olmayan hükümetin, bir geçici hükümetin, en radikal, en zor kararları alması gerektiği bir dönemdi." diye konuştu.

- Terörle mücadelede kararlılık

Hükümetin aldığı en önemli kararlardan birinin terörle mücadele olduğuna işaret eden Davutoğlu, 20 Temmuz'da Suruç saldırısı sonrası Türkiye'nin kapsamlı bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Davutoğlu, güvenlik birimlerine terörle kararlılıkla mücadele edilmesi yönünde talimat verdiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mademki Türkiye'ye savaş ilan edilmiştir, mademki terör örgütü ve arkasındaki odaklar Türkiye'yi bir hedef haline getirmişlerdir, ülkemizin bütün dağları, bütün ovaları, bütün vadileri, bütün şehirleri, bütün ilçeleri, bütün mezraları terörden temizleninceye kadar mücadele edeceğiz. Hamdolsun, bugüne kadar da bu mücadeleden hiçbir taviz vermedik, inşallah önümüzdeki dönemde de yine AK Parti iktidarları hiçbir taviz vermeden bu yola devam edecektir."

Başbakan Davutoğlu, yüzde 85 katılım, yüzde 97,5 temsil ve yüzde 49,5 ile AK Parti'nin 1 Kasım'da yeniden iktidar olduğunu aktararak, yeni dönem için de yeni yatırım ve reformların belirlendiğini söyledi.

İlk olarak tüm vaatleri 3 ayda bitirme kararı aldıklarının altını çizen Davutoğlu, "Hesap makamında olan, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu kez 3 aylık dönemde bütün vaatlerimizi yerine getirmiş olmanın huzurunu ve onurunu yaşıyorum. Herhalde demokrasi tarihinde çok nadir görülen bir husustur." diye konuştu.

"7 Haziran'da ve 1 Kasım'da 81 vilayeti dolaşarak, seçim meydanlarında verdiğimiz hiçbir söz şu anda yarım kalmış değildir. Yine sözlerimiz, vaatler dışında reformlarımızdı, 3 aylık reformlarımızı tamamladık, 6 aylık reformlarımızın bir kısmını yaptık ama reformlarımızın en büyüğü olacak olan inşallah bir gün hayata geçecek olan sivil, özgürlükçü, TBMM'nin ve milletin iradesiyle yazılmış sivil bir anayasa için de kurullar oluşturduk, gerekli adımları attık" diyen Davutoğlu, muhalefet liderleri ile görüştüklerini, uzlaşma komisyonu oluşturduklarını, ana muhalefet partisinin tutumu nedeniyle yarım kalan çalışmaları partide sürdürdüklerini aktardı.

Davutoğlu, sivil ve özgürlükçü bir anayasa için temel zeminin oluştuğunu belirterek, bu çalışmanın da en kısa zamanda tamamlanmasını ümit ettiğini kaydetti.

Terörle mücadele bağlamında Türkiye'nin bütün kritik ilçelerinde kapsamlı operasyonlar başlatıldığına dikkati çeken Davutoğlu, aralık ayından itibaren Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin, Varto gibi birçok ilçede operasyonların büyük bir başarıyla yürütüldüğünü ve yürütülmeye devam edeceğini bildirdi.

- Ekonomideki gelişmeler

Ekonomik istikrarı sağladıklarının altını çizen Başbakan Davutoğlu, "Şu anda Türkiye, geçtiğimiz yılın sonunda 'her an kriz çıkabilir, ekonomik bakımdan sarsıntı olabilir' denilen Türkiye, bugün bütün ekonomik verilerde son derece sağlıklı işaretler veriyor. Özellikle 'asgari ücret dolayısıyla enflasyon artacak' denilen konjonktürden enflasyonun son 3 yılda en düşük düzeye düştüğü bir dönem yaşıyoruz." dedi.

Ekonomide parıltılı bir bahar dönemi yaşandığını aktaran Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle de dün akşamdan itibaren ve bugün aldığımız karar çerçevesinde de kimsenin ekonomimizin verileriyle oynayacak spekülasyonlara gitmemesi uyarısında bulunuyorum. Bugünlerde aldığımız kararlar ne olursa olsun, son ana kadar vazife başında olan hükümetimiz vardır ve hiç kimse ekonominin iç dengeleriyle de oynamaya kalkmasın. Kurdaki düşüş, sağlıklı düşüş devam etmelidir. Hiç kimse şüphe de etmesin. Önümüzdeki 4 yılı tamamlayacak güçlü AK Parti hükümetleri devam edecektir. Bu bakımdan da bütün yatırımcılara, ekonomi çevrelerine, bu güven ve istikrar ortamının devam edeceği konusunda tereddüt etmemelerini özellikle vurguluyorum."

Davutoğlu, dış politikanın temel sütunlarını harekete geçirmek ve güçlendirmeler yapmak için de büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği-Türkiye Zirvesi'nin 13 yıl sonra gerçekleştiğini ve o günden bugüne 3 zirve yapıldığını anımsatan Davutoğlu, yürütülen faaliyetlerle Kasım ayında 7 bin civarında olan mülteci geçişinin son 15 gün içinde onlu rakamlara düştüğünü aktardı.

Vize muafiyetinin sağlanması için de adımlar atıldığını dile getiren Davutoğlu, Avrupa Birliği Komisyonu'nun aldığı karar çerçevesinde bunun önemli bir aşamaya geldiğini vurguladı.

(Sürecek)

HABERE YORUM KAT