1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik: (3)
Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik: (3)

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik: (3)

"(Suriye'de güvenli bölge önerisi) Burada Sayın Trump ile yürütülen verimli görüşmelerin alt düzeye yansıdığını söylemek mümkün değil. Türkiye'nin güvenlik kaygıları geciktirilecek, zamana yayılacak ya da herhangi bir pazarlık konusu yapılacak kaygılar de

A+A-

ANKARA (AA) - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Suriye'de güvenli bölge önerisiyle ilgili "Burada Sayın Trump ile yürütülen verimli görüşmelerin alt düzeye yansıdığını söylemek mümkün değil. Türkiye'nin güvenlik kaygıları geciktirilecek, zamana yayılacak ya da herhangi bir pazarlık konusu yapılacak kaygılar değildir." dedi.

Çelik, partisinin genel merkezinde, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de güvenli bölge önerisinin gündeme getirilmesinden itibaren tartışmaların sürdüğünü belirten Çelik, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı bahsettiler bundan. Sayın Trump ile yürütülen diplomatik verimli görüşmeler maalesef alt düzeyde aynı sonucu yeterli ve istenilen düzeyde doğurmuyor. Burada Sayın Trump ile yürütülen verimli görüşmelerin alt düzeye yansıdığını söylemek mümkün değil. Cumhurbaşkanımız, Mümbiç'teki teröristler en kısa zamanda buradan çıkarılmazsa Türkiye'nin daha fazla beklemeyeceğini ifade etmiştir. Bu ifadenin altını bir kere daha çiziyoruz. Türkiye'nin güvenlik kaygıları geciktirilecek, zamana yayılacak ya da herhangi bir pazarlık konusu yapılacak kaygılar değildir."

Çelik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'nin güvenliği için her türlü harekatı icra edecek kapasiteye sahip olduğunu vurgulayarak, "Burada doğru olan bu bölgelerin teröristler için bir güvenli bölge olmaktan çıkarılması, buranın NATO müttefiki olan Türkiye ve NATO müttefikleri için güvenli bir bölge haline getirilmesidir." ifadesini kullandı.

- "İsrail'i daha hassas olmaya davet ediyoruz"

İsrail tarafından El Halil'deki barış gücünün görevine son verildiğini hatırlatan Çelik, bu kararın El Halil'deki tansiyonu artıracağına dikkati çekti.

Çelik, bu kararın, hukuksuzluklarını örtbas etmek isteyen İsrail'in yeni bir adımı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Resmen Batı Şeria'da ve Kudüs'te sömürge politikası izleyen İsrail hükümeti, yeni saldırganlıklar planladığını bu açıklamasıyla da ortaya koymuştur. İsrail'in bu tek taraflı adımını kınamıştık, kınamaya devam ediyoruz. Bütün uluslararası toplumu El Halil başta olmak üzere, buralardaki İsrail faaliyetleri konusunda daha hassas olmaya bir kere daha davet ediyoruz."

- "Kayıp kişilerin ailelerine haber verilemiyor"

Çin'in "Doğu Türkistan" politikalarına da değinen Çelik, Çin tarafından ekim 2017'de "tüm dinlerin ve inançların Çinlileştirilmesi" şeklinde bir siyaset yürürlüğe konulduğunu söyledi. Çelik, bu siyasetin asimilasyona açık pek çok yönünün bulunduğunun çeşitli vesilelerle ifade edildiğini dile getirerek, Doğu Türkistan'ın önemli kanaat önderleri, sanatçı ve birçok aydınının kayıp olduğunu vurguladı.

Kayıp kişilerin ailelerine haber verilemediğine dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

"Tabii tüm bunlar aydınlığa kavuşturulması gereken konulardır. Bu konuda şeffaf bir yaklaşım sergilenirse bu herkes açısından tansiyon düşüren, hadisenin ne olduğunun net anlaşılmasına olanak veren bir imkan yaratacaktır. Çin'in toprak bütünlüğüne ve güvenliğine saygı duyan bir ülkeyiz. Çin'in toprak bütünlüğünü ve güvenliğini önemsiyoruz. Bu meseleye bu şekilde yaklaşırken, tabii ki Uygur Türklerine dönük keyfi tutuklamalar, bir milyondan fazla Uygur Türkünün toplama kamplarında ve hapishanelerde alıkonulması gibi eylemler hiçbir şekilde meşru bulunmayacağını söylüyoruz."

- "Spekülasyonlardan uzak durmalıyız"

İstanbul Çekmeköy ve Sancaktepe'deki helikopter kazalarında aynı tip helikopterlerin olaya karıştığının hatırlatılıp, bu tip helikopterlerin kullanımının askıya alınıp alınmamasıyla ilgili soru üzerine Çelik, bu tip helikopterlerin uçmasının askıya alınmasının gündemde olmadığını bildirdi.

Çelik, Çekmeköy'deki helikopter kazasına ilişkin ilgili birimlerce soruşturma açıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Daha önce benzer kazalar olduğunda son derece kapsamlı raporlar yayınladılar. Şu aşamada acımız da büyük. Spekülasyondan uzak durmalıyız. Tabii ki de sorulan sorular var. Eminim bu sorulan sorular da kaydediliyordur. Bunlara da cevap alınacaktır fakat şu anda hadise çok sıcak, soruşturma neticesini bekleyelim. Bize ulaşan bilgiler çerçevesinde size açıklamaya yapmış oluruz."

- "Türkiye kimseden talimat almaz"

Çelik, ABD Başkanı Trump'ın, Rahip Brunson hakkındaki mahkeme kararına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine ise şu ifadeleri kullandı:

"Trump'ın ifadesinin doğru olmadığını net bir şekilde söylemek isterim. Türkiye Cumhuriyeti kimseden talimat almaz. Türkiye'den yükselen ses her zaman şu oldu; 'Türk yargısına saygı duyun, bu şekilde bir üslubu kabul etmiyoruz.' diye. Zaten onlar bunu söyledikten sonra hemen serbest bırakılmış olsaydı, kendileri de zaten o hiçbir şekilde kabul etmediğimiz, meşru bulmadığımız yaptırım kararlarına başvurmak ya da Türkiye Cumhuriyeti'ne asla yapılamayacak birtakım tehdit dili kullanmak gibi yollara sapmazlardı."

Cumhur İttifakı'nın genişletilmesine ilişkin AK Parti ile MHP'den açıklamaların yapıldığının hatırlatılması üzerine Çelik, bu çalışmaların statik bir karaktere değil dinamik bir karaktere sahip olduğunu ifade belirtti.

Çelik, bu çerçevede de süreç içerisinde çalışmalar başlatıldıktan sonra belli illerin ve belli ilçelerin yine gözlemleneceğine, buradaki tabloya göre bir takım illerde, ilçelerde gözden geçirmeler olabileceğine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Belli ilçelerde Cumhur İttifakı'nın başarılı olması için iyi bir adım atmak, yenilemeye gitmek, düzenleme ortaya koymak gerekiyorsa bu çalışmalar devam ediyor. Ya da iki partinin de aynı anda aday gösterdiği yerde eğer Cumhur İttifakı dışında bir yere gitme şeklinde bir kümelenme varsa yaptırılan anketlerde, bu durumda ittifak içerisindeki iki adaydan birinin çekilmesi ve dolayısıyla ittifakın kazanması şeklindeki bu tip stratejiler her zaman gündemdedir. Dediğimiz gibi bunlar iki parti arasında yapılacak görüşmelerle ortaya çıkan süreçlerdir. Bütün bu yol haritası boyunca ilçeler, iller tamamen gözlenmektedir. Cumhur İttifakı'nın başarısı çerçevesinde yeni stratejiler geliştirilmekte, güncellenmektedir."

- Miting programı Erdoğan'ın onayına sunulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting programının sorulması üzerine Çelik, "Cumhurbaşkanımız zaten sahada. Kendisi çok geniş kapsamlı bir miting programı ortaya koyar. Arkadaşlarımız tarafından bunun planlaması yapıldı, kendilerinin onaylarına sunulacak. İstanbul'da, Ankara'da ilçelere de gittiği oluyor. Bu geniş kapsamlı, detaylı bir programdır. Cumhurbaşkanımızın takvimine göre bir taslak hazırlandı ama takvime göre o hayata geçirilecektir." bilgisini verdi.

MHP'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü kapsamında Adana'da düzenlenen programa katıldığını anımsatan Çelik, "Sayın Devlet Bahçeli'nin şahsında bütün MHP camiasını 50. yıl dönümü vesilesiyle tebrik ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi teknik koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekibin kıtaya ulaşmayı başardığını vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orada gurur duyduğumuz diğer bir netice de serbest dalışta Dünya Rekortmeni Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, beyaz kıtada ilk dalışını yaparak tarihe geçti. Sayın Ercümen'in dalış sporunda pek çok ilke imza attığını biliyoruz, orada Türk bayrağını dalgalandırarak, Antarktika'da tüpsüz dalan ilk Türk kadın sporcu oldu. Bu vesileyle hem bilim ekibini hem de milli sporcumuzu bir kez daha tebrik ediyoruz."

(Bitti)

HABERE YORUM KAT