1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akademisyenlerle ilgili terör soruşturması
Akademisyenlerle ilgili terör soruşturması

Akademisyenlerle ilgili terör soruşturması

CHP Antalya Milletvekili Akaydın, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan bazı akademisyenler hakkında idari soruşturma başlatılmasını kınadı

A+A-

TBMM (AA) - CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan bazı akademisyenler hakkında idari soruşturma açılmasını kınadı.

Akaydın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan bazı akademisyenler hakkında idari soruşturma açılmasını "1128 akademisyen hakkında bir linç kampanyası" olarak nitelendirdi.

Bazı üniversitelerde soruşturma açılırken bazılarında ise açılmadığını belirten Akaydın, rektörlüğünü yaptığı Akdeniz Üniversitesi'nde bazı akademisyenler hakkında soruşturma açılmasını kınadığını söyledi.

Akademik camiaya yönelik soruşturmaların, özgürlüklere ve özerkliklere tamamen ters bir uygulama olduğunu ileri süren Akaydın, "Filistin direnişinde İsrail cephesine taş atan Edward Said isimli bir profesörün cezalandırılması istendiğinde, Kolombiya Üniversitesi bunu tamamen özerklik kapsamında değerlendirip reddetmişti. Ben şimdi Yükseköğretim Kurulu'ndan, en azından aynı duyarlılığın gösterilmesini ve bu cezaların onaylanmamasını istiyorum. Bu konuda tamamen arkadaşlarımın yanındayım." dedi.

Toplantıda, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil de Türkiye'de parlamenterler için istedikleri kürsü dokunulmazlığının akademisyenler içinde geçerli olması gerektiğini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT