1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanya'da Hayati Önel'e liyakat nişanı
Almanya'da Hayati Önel'e liyakat nişanı

Almanya'da Hayati Önel'e liyakat nişanı

KÖLN (AA) - Almanya’daki Türk ve Alman ilişkilerine uzun yıllardır hizmet veren ve TEMA-Almanya Vakfı Başkanı olan Hayati Önel'e, liyakat nişanı verildi.Cumhurbaşkanı...

A+A-

KÖLN (AA) - Almanya’daki Türk ve Alman ilişkilerine uzun yıllardır hizmet veren ve TEMA-Almanya Vakfı Başkanı olan Hayati Önel'e, liyakat nişanı verildi.

Cumhurbaşkanı Jaochim Gauck adına nişanı Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, Hayati Önel' takdim etti.

Almanya 'da uzun yıllar çeşitli sivil toplum kuruluşlarına katkılar sağlayan ve Köln kentinin ekonomi ve kültür elçisi olan Hayati Önel‘e devlet üstün liyakat nişanı takdimi dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene eski Köln Büyük Belediye Başkanı Fritz Schramma, eski TD-IHK Başkanı Dr. Rainhardt von Leoprechting, KRV Maliye Bakanı Norbert-Walter Borjans ve Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de katıldı.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Reker, Önel’in uyum konusunda 1982 yılında Almanya’daki ilk Türkçe yayın evini kurarak temelini attığını belirterek hem eğitim hem de Alman-Türk ilişkilerinde bir öncü olduğuna işaret etti.

Kültürler arasında köprü vazifesi gören Önel'e liyakat nişanını takdim etmekten mutlu olduğunu ifade eden Reker, başkanlığı döneminde ilk kez bir liyakat nişanı verdiği için bugünü hiç unutmayacağını kaydetti.

Hayati Önel de aldığı liyakat nişanından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, kendisine bu ödülü layık görenlere teşekkür etti.

Hayati Önel 1999 yılında da zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den Devlet Üstün Hizmet Madalyası almıştı.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT