1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Almanya'daki NSU Davası
Almanya'daki NSU Davası

Almanya'daki NSU Davası

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu:- "Mahkemenin bir sanığa odaklanması, cinayetlerle ilgili diğer iddiaları dikkate almaması, savcılığın mağdur avukatlarının taleplerine cevap vermemesi, cinayetlerin kapsamlı bir şekilde aydınlatıl

A+A-

TBMM (AA) - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 2000-2006 yılları arasında 8 Türk vatandaşının öldürüldüğü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilgili davada, mahkemenin bir sanığa odaklanması, cinayetlerle ilgili diğer iddiaları dikkate almaması ve savcılığın mağdur avukatlarının taleplerine cevap vermemesinin, cinayetlerin kapsamlı bir şekilde aydınlatılacağı beklentisini boşa çıkardığını belirtti.

Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2000-2006 yılları arasında 8 Türk vatandaşını öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilgili davanın, 6 Mayıs 2013 tarihinde Münih’te başladığını anımsattı.

Almanya tarihinin en büyük cinayet serisinin faillerinin, 4 Kasım 2011 tarihinde ortaya çıktığını ifade eden Yeneroğlu, şunları kaydetti:

"Bu olayla birlikte köklü hukuk devleti geleneğine, güçlü emniyet ve istihbarat birimlerine sahip Almanya’da cinayetlerle ilgili skandallar da yaşanmıştır. Öldürülen vatandaşlarımızın aileleri ve yakınları, istihbarat ve emniyet birimleri tarafından suçlu muamelesi görmüş, yalan söylemekle suçlanmıştır. Bununla birlikte, katiller maalesef hiçbir zaman ırkçı, neonazi çevrelerde aranmamıştır. Dosyalar imha edilmiş, katillerin NSU terör örgütü mensupları olduğuna işaret eden bilgiler dikkate alınmamıştır.

Ülke olarak yakından takip etttiğimiz dava sürecinde şahitlerin ölmesi, endişeyle izlediğimiz gelişmelerdendir. Bununla birlikte mahkemenin sadece bir sanığa odaklanması, cinayetlerde istihbarat birimlerinin rolüyle ilgili basında yer alan iddiaları dikkate almaması, ilgili savcılığın mağdur avukatlarının taleplerine cevap vermemesi düşündürücüdür. Tüm bunlar cinayetlerin kapsamlı bir şekilde aydınlatılacağı beklentisini maalesef boşa çıkarmaktadır."

Mustafa Yeneroğlu, Türkiye olarak, 8 Türkü katleden NSU terör örgütünün bütün boyutlarıyla aydınlatılmasını ve Şansölye Merkel’in, "Olay eksiksiz bir şekilde aydınlatılacaktır" sözünün yerine getirilmesini beklediklerini belirterek, "Irkçı NSU'nun yapısı ve destekçileri ancak güvenlik ve istihbarat birimlerinin cinayetlerdeki rolü çözümlenerek tam anlamıyla açıklığa kavuşturulacaktır." değerlendirmesini yaptı.

HABERE YORUM KAT