1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ambalajsız değil etiketsiz yasak!
Ambalajsız değil etiketsiz yasak!

Ambalajsız değil etiketsiz yasak!

Yaklaşık 3 ay önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle peynir satışlarına yeni dönem getirilmişti.

A+A-

 

Yaklaşık 3 ay önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle peynir satışlarına yeni dönem getirilmişti. Bu tebliğe göre üretiminden muhafazasına, taşınmasından, piyasaya arzına kadar birçok yenilik açıklanmıştı. Bu açıklamayla açık peynir satışının tamamen yasaklandığı belirtilmişti

 

Üretiminden muhafazasına, taşınmasından piyasaya arzına kadar birçok yenilik getiren düzenlemeye göre, peynir artık ambalajsız satılamayacak ibaresi kafalarda karışıklık yaratmış durumda. Pazarlarda bugün birçok peynirin ambalajsız bir şekilde satışa sunulduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada, durumun aslında ilk açıklandığı gibi olmadığını öğrendik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden aldığımız bilgilere göre, peynirin ambalajsız değil, etiketsiz satılması yasak. Hijyen standartlarında satılacak olan peynirlerin üzerindeki etiketlerde, nerede üretildiği, son kullanım tarihi bilgilerinin yer alması gerekiyor. Hijyen ve sağlık açısından istismarı çok kolay olan peynir üretimi ve satışında kontrol çizgileri bu etiketler ile daha da keskinleşiyor. (Derya Demir)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum