1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Amerikalı senatörden yönetime "uçuşa yasak bölge" eleştirisi
Amerikalı senatörden yönetime "uçuşa yasak bölge" eleştirisi

Amerikalı senatörden yönetime "uçuşa yasak bölge" eleştirisi

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Corker:- "Türkiye bizimle uçuşa yasak bölge oluşturulmasını konuşmak istediğinde Halep'in kuzeybatı üçgeninde bunu uygulayabilme imkanımız vardı. Bunu yapsaydık bugün çok farklı bir yerde olabilirdik"- "Çatışmal

A+A-

WASHINGTON (AA) - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, Washington yönetiminin Türkiye ile daha önce Suriye'de uçuşa yasak bölge konusunu konuşması gerektiğini ve krizin çözümünde önemli fırsatların kaçırıldığını belirterek, çatışmaların durdurulması anlaşmasında sorunların sürmesi halinde uçuşa yasak bölge ya da güvenli bölge oluşturulmasının yeniden önerilebileceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Partiden Tennessee Senatörü Bob Corker, ABD Kongresinde AA muhabirinin Suriye konusundaki sorularını yanıtladı.

Suriyeli muhaliflerle rejim arasında Cenevre'de yapılan ancak çatışmaların durdurulması anlaşmasındaki ihlaller üzerine muhaliflerin askıya aldığı görüşmelerde Obama yönetiminin tutumunu değerlendiren Corker, yönetimin şu anda çok zor bir durumda olduğunu ifade etti. Corker, El Nusra ve ılımlı muhaliflerin kimler olduğuna dair hala bölünmüşlük bulunduğunu belirtti.

Suriye'de bir uçuşa yasak bölge için "ABD'nin bölge ülkeleriyle oluşturacağı bir koalisyonla hava desteği sağlayabileceği, ayrıca yine bölge ülkelerinin de karadan müdahale edebileceği" görüşüne katıldığını dile getiren Corker, şunları söyledi:

"Bence bu yorumlar doğru. Türkiye bizimle uçuşa yasak bölge oluşturulmasını konuşmak istediğinde Halep'in kuzeybatı üçgeninde bunu uygulayabilme imkanımız vardı. Bunu yapsaydık bugün çok farklı bir yerde olabilirdik."

- "Bundan sonra süreci Rusya yürütecek"

Corker, eylül ayında Suriye'ye geniş çaplı asker kuvvet gönderen Rusya'nın etkinliğinin de ABD'yi zor duruma soktuğu görüşünü dile getirdi.

Esed rejiminin Rusya'nın yardımıyla ayakta kaldığını ve bununla "yüzleşmek gerektiğini" söyleyen Corker, "Maalesef bundan sonra süreç Ruslar tarafından yürütülecek çünkü ABD'nin yapmadığını yaptılar ve askeri güçleriyle geldiler." diye konuştu.

- "Uçuşa yasak bölge yeniden önerilebilir"

Corker, Suriye'de hala bir uçuşa yasak bölge ya da güvenli bölge ihtimali bulunup bulunmadığı yönündeki soru üzerine ise "çatışmaların durdurulması anlaşmasında sorunlar devam ederse bunun yeniden önerilebileceğini" belirtti.

"Birçok bakımdan bazı şeyleri gerçekten olumlu etkileyebilecek fırsatları kaçırdık." ifadesini kullanan Corker, Cenevre'deki görüşmelerin de devam etmesi gerektiğini söyledi.

- "B planı yok"

Corker, ayrıca, daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Cenevre görüşmelerinin çökmesi halinde B planları bulunduğu yolundaki açıklamasına atıfta bulunarak yönetimi eleştirdi. Corker, şunları kaydetti:

"Çok da aşağılamak istemem ama yönetimin bir B planı olduğunu sanmıyorum. Rusya da İran da Suriye (rejim) de hiçbir zaman bir B planı olmadığını çok iyi biliyor. Sonuç olarak maalesef ABD'nin çıkarları daha çok Rusya tarafından belirlenecek."

HABERE YORUM KAT