1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Ana kız" zayıflamak için birlikte ameliyat masasına yattı
"Ana kız" zayıflamak için birlikte ameliyat masasına yattı

"Ana kız" zayıflamak için birlikte ameliyat masasına yattı

Sivas'ta 112 kilogram ağırlığındaki Nevin Özkaynar, fazla kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşamasına ve günlük yaşamını güçlükle sürdürmesine karşın ameliyattan korkan 116 kilogram ağırlığındaki kızına cesaret vermek için evladıyla aynı gün ameliyat m

A+A-

SİVAS (AA) - HALİFE YALÇINKAYA - Sivas'ta yaşayan Nevin Özkaynar, kendisi gibi fazla kiloları yüzünden sağlık sorunları yaşayan, günlük yaşamını güçlükle sürdüren ancak ameliyattan korkan kızını cesaretlendirmek için, evladıyla aynı gün mide ameliyatı oldu.

116 kilogram ağırlığındaki Hatice Atasoy (40), diyabet ve hipertansiyon nedeniyle günlük yaşamını güçlükle sürdürmeye başladı. Çevresindekilerin ve annesinin kilolarından kurtulması için mide ameliyatı önerdiği Atasoy, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atabey'in "mini gastrik bypass" ameliyatı tavsiyesini, korktuğu için yerine getirmedi.

Kendisi de fazla kilolarından şikayetçi olan 112 kilogram ağırlığındaki anne Nevin Özkaynar (58), kızının sağlığına kavuşabilmesi için, onunla birlikte ameliyat edilmeye karar verdi. Annesinin de ameliyat masasına yatma kararı almasının ardından cesaretlenen Atasoy, bir hafta önce annesiyle birlikte mide ameliyatı geçirdi.

Ameliyatın ardından taburcu edilen anne ve kızı, zayıflayarak yeni kıyafetler almanın ve yüzmenin hayalini kuruyor.

Nevin Özkaynar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fazla kiloları nedeniyle uykularının düzensiz olduğunu ve nefes darlığı yaşadığını söyledi. Kendisinin ameliyatı düşünmediğini belirten Özkaynar, "Kızım da ameliyattan korkuyordu. Birlikte ameliyat masasına yatmayı önerdim. Benden cesaret alarak ameliyat oldu." dedi.

Kızının günlük 4 insülin kullandığını, kilosunun fazla olduğunu ve böbrek hastası olmasından korktuğunu ifade eden Özkaynar, "Kızım için ameliyat geçirdim. Şimdi birlikte zayıflayacağız ve yüzmeye gideceğiz. Birçok şeyimiz değişecek, kıyafetlerimiz, yürüyüşümüz, ev işi görmemiz..." diye konuştu.

- "Annem büyük bir fedakarlık gösterdi"

İki kez yüz felci geçirdiğini, kiloları nedeniyle günlük hayatını güçlükle sürdürdüğünü dile getiren Hatice Atasoy ise korktuğu için ameliyat edilmeyi istemediğini anlattı.

Annesinin ısrarıyla ameliyata karar verdiğini aktaran Atasoy, annesi olmasa bunu göze alamayacağını belirterek, doktoru Mustafa Atabey'in de kendisine güven verdiğini ifade etti.

Atasoy şunları kaydetti:

"Annemin desteğiyle geldim buraya. Ameliyata cesaretim yoktu. Annemden Allah razı olsun. Onun hakkını ödeyemem, teşekkür ediyorum. Büyük bir fedakarlık gösterdi. Hayatımızda çok şey değişeceğine inanıyorum.Özellikle insülinden kurtulacağım ve çocuklarımla daha rahat ilgileneceğim."

- "İlk kez anne ve kızını birlikte ameliyat ettim"

Ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atabey de ilk kez anne ve kızına aynı anda ameliyat uyguladığını söyledi.

Daha önce iki kız kardeşi 3 ay arayla ameliyat ettiğini anlatan Atabey, anne Özkaynar'a tüp mide ameliyatı, kızı Hatice Atasoy'ı ise "mini gastrik bypass" ameliyatı yaptıklarını aktardı.

Nevin Özkaynar'ın kızını ameliyat ettirmek için geldiğini ancak kızının çekinceleri ve korkuları olması üzerine kendisinin de ona moral vermek için ameliyata karar verdiğini anlatan Atabey, şöyle devam etti:

"Kendisinin cesaretine ve azmine hayranım. Bu yaşta böyle bir niyeti yokken, diyabet hastası olan kızı Hatice Hanım için ameliyat oldu. İnşallah, kendisi de bu ameliyattan büyük bir fayda görecek, sağlığına kavuşacak. Kendisini tebrik ediyorum, bundan sonraki yaşantısında mutluluklar diliyorum. Meslek hayatımda anne ve kızı aynı gün hiç ameliyat etmemiştim. Sadece iki kız kardeşi 3 ay arayla ameliyat ettim. Nevin Hanım kendinden daha çok kızı Hatice Hanım için endişeliydi. Bu da benim için değişik bir deneyim oldu. Şimdi bu süreci beraber yaşayıp, beraber atlatıyorlar, birbirlerine destek oluyorlar. Benim için de çok farklı bir duygu."

Anne ve kızının ameliyatının gayet başarılı geçtiğini belirten Atabey, anne ve kızın beslenme tarzlarını değiştirip, egzersiz yaparak 12-15 ay içerisinde ideal kilolarına ulaşacaklarına inandığını söyledi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT