Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı

Kızılay Güvenpark'ta 13 Mart'ta otobüs durağının yakınında bomba yüklü bir aracın infilak ettirilmesine ilişkin terör saldırısı soruşturması kapsamında tutuklu sayısı 8'e çıktı

ANKARA (AA) - Kızılay Güvenpark'ta 13 Mart'ta otobüs durağının yakınında bomba yüklü bir aracın infilak ettirilmesine ilişkin terör saldırısı soruşturması kapsamında, tutuklu sayısı 8'e yükseldi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Güvenpark'taki bombalı terör saldırısına ilişkin soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları, Ankara, İstanbul ve Kars'ta gözaltına alınan 4 kişiden 3'ünü tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Savcılar, şüphelilerden A.K. ve S.K'nin "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "İnsan öldürmek" ve "İnsan öldürmeye teşebbüs", S.Y'nin ise "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından tutuklanmalarını talep etti.

Şüpheliler A.K, S.K. ve S.Y, nöbetçi sulh ceza hakimliğindeki sorgularının ardından, tutuklandı.

Bu kişilerle Güvenpark'taki saldırıya ilişkin tutuklu sayısı 8'e yükseldi.

- Sevk yazısı

Şüphelilerin tutuklanmaları talebiyle sulh ceza hakimliğine gönderilen sevk yazısında ve Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığının 2 Mayıs 2016 tarihli yazısında, PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüten şahıslarla ilgili çalışmalar sonucu elde edilen dijital veriler ve video görüntüleri incelendiğinde, şüpheliler S.Y. ve R.T'nin Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, değişik güvenlik kurumlarına ait bina ve tesisler, dernekler gibi yerlerin krokisini çizdikleri, buraları fotoğrafladıkları, güvenlik önlemleriyle ilgili raporlar düzenleyerek terör örgütüne aktardıklarına yer verildiği bildirildi.

Dosyadaki delillerin değerlendirilmesine göre, A.K. ve S.K'nin, açık kimliğini bilmediklerini belirttikleri, "Hacı" lakaplı şahısla İstanbul'un Şile ve Çatalca ilçelerinde ormanlık alanda "Hacı" lakaplı şahsın belirlediği yere, bidonlar içerisinde eylemde kullanılan patlayıcıları gömdükleri kaydedilen sevk yazısında, yaptıkları bu işleri kamerayla kaydettikleri ve daha sonra 3'ünün, İstanbul plakalı araçla 25 Ekim 2013'te Ankara Çamlıdere ilçesi Merkez yolu Muzri Pagacın mevkisinde, ormanlık alana geldikleri ve buraya getirdikleri bidonlar içerisindeki patlayıcıları gömdükleri belirtildi.

Şüphelilerin, bunları alacak kişinin, patlayıcıların yerini bulmasını sağlayacak şekilde, Çamlıdere gişelerinden gömme yerine kadar güzergahı videoya kaydettikleri ifade edildi.

Ankara Güvenpark'ta 13 Mart 2016'da meydana gelen patlamada şüpheli V.A'nın, canlı bomba Seher Çağla Demir ile birlikte eylemde kullanılan araçla 10 Mart 2016'da Çamlıdere'ye gittikleri ve orada tanık Y.A.A'ya ait marketten meyve suyunun da arasında bulunduğu bazı şeyler için alışveriş yaptıkları vurgulanan yazıda, 7 Nisan 2016'da, Güvenpark'taki patlamayla ilgili malzemelerin Çamlıdere Muzri Pagacın mevkisinde bulunduğunun ihbar edilmesi üzerine aynı gün ihbarda belirtilen adreste yapılan aramada toprağa gömülü şekilde boş bidonlar, huni, eldiven ve meyve suyu kutusu ele geçirildiği aktarıldı.

Şüpheliler A.K. ve S.K'nin, Çamlıdere'den sonra "Hacı" lakaplı kişinin talimatlarıyla Muğla Köycegiz yolu civarına, İzmir Bornova yolu Çiçekliköy bölgesine ve Eskişehir Karaağaç Köyü civarına benzer şekilde patlayıcı madde bulunan bidonları gömdükleri, bunları aldıkları talimat doğrultusunda görüntüledikleri ve görüntüleri "Hacı"ya verdikleri kaydedilen yazıda, şüphelilerin Eskişehir ve İzmir'de patlayıcı madde gömdükleri yere ilişkin "yer gösterme" işlemi yapıldığı belirtildi.

Şüpheliler A.K. ve S.K'nin, aynı mahiyetteki patlayıcı maddeleri amcalarına ait İstanbul Zeytinburnu Seyit Nizam Mahallesindeki işyerinde bulunduğunu belirtmeleri üzerine bu iş yerinde 12 Mayıs 2015'te arama yapıldığı bildirilen yazıda, aramalarda 4 tane 25 litrelik bidon, 2 tane 3 litrelik bidon içerisinde belirtilen maddenin ele geçirildiği ifade edildi.

Şüpheliler A.K. ile S.K'nin PKK/KCK terör örgütünün amaçları doğrultusunda 13 Mart 2016'da Ankara Güvenpark'taki patlamada kullanılan patlayıcı maddeleri daha sonra eylemi gerçekleştirecek şüphelilerin bulmalarını sağlayacak şekilde Çamlıdere'de ormanlık alana gömdükleri kaydedilen yazıda, şüphelilerin patlama sonucu oluşan tüm eylemlerden sorumlu olmaları gerektiği vurgulandı.

Sevk yazısında, şüpheli S.Y'nin PKK/KCK terör örgütünden aldığı talimatlar doğrultusunda Ankara'da bombalı eylemlerin gerçekleştirilmesi olası olan yerlere ilişkin krokiler çizerek, fotoğrafını çekerek, örgüte gönderdiği belirtildi.

Şüphelinin, Selanik Caddesinde bulunan emekli askerlere ait bazı dernek, Anıttepe'deki askeri lojmanlar ile Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına ait yerlere ilişkin çizdiği krokiler ile hazırladığı raporlarla ilgili kriminal inceleme yapıldığı bildirilen yazıda, bunların S.Y'nin el ürünü olduğuna işaret edildi.

Şüphelilerin, işledikleri suçlara ilişkin somut delillere dayalı kuvvetli şüphe halinin bulunması, olayın önemli kısmının delillendirilerek, aydınlatılmasına rağmen soruşturmanın devam ettiği hatırlatılan kararda, şüphelilerin tutuklanması talep edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.