1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ankaralı berberden engelliler için anlamlı kampanya
Ankaralı berberden engelliler için anlamlı kampanya

Ankaralı berberden engelliler için anlamlı kampanya

Yenimahalle'de berberlik yapan Buyruk, 100 mavi kapak getiren vatandaşları ücretsiz tıraş ediyor- Duyarlı esnaf, Engelliler Haftası boyunca topladığı kapaklarla engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye almayı hedefliyor

A+A-

ANKARA (AA) - ORHAN ONUR GEMİCİ - Engelliler Haftası dolayısıyla "mavi kapak" kampanyası düzenleyen Ankaralı berber Ercan Buyruk, 100 adet mavi kapak getireni ücretsiz tıraş ediyor.

Yenimahalle ilçesinde berberlik yapan Buyruk, düzenlediği kampanya kapsamında topladığı mavi kapakları anlaştığı su firmalarına götürerek, karşılığında tekerlekli sandalye almayı planlıyor. Esnaf, tekerlekli sandalyeleri engelli vatandaşlara hediye edecek.

- "Engellilerin yanında olmak istedim"

Ercan Buyruk, 28 yıldır ilçede berberlik yaptığını belirterek, "10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla, 'ben de bir kuaför olarak bu kardeşlerimize ne yapabilirim' düşüncesiyle mavi kapak projesi başlattım. 100 kapak getiren arkadaşlarımı, kardeşlerimi tıraş edeceğim. İki su firmasıyla görüştüm. Bu kapaklar onlara gidecek, onlar da bize 2 ya da 3 tekerlekli sandalye verecek. Bunları da engelli kardeşlerimize ileteceğiz." dedi.

23 Nisan'da, 19 Mayıs'ta ve 18-24 Mart Yaşlılar Haftası'nda da benzer kampanyalar düzenlediğini kaydeden Buyruk, engelli vatandaşların da yanında olmak istediğini, bu amaçla böyle bir proje hazırladığını ifade etti.

- "Tıraşlar olunuyor, kapaklar çoğalıyor, engelli arkadaşların yüzü gülüyor"

Bugün sağlıklı olmanın, yarın engelli olunmayacağı anlamına gelmediğini vurgulayan Ercan Buyruk, "Nisan ayından beri bu işe yoğunlaştım. Şu anda 7 ila 10 bin arasında kapağımız birikti. Kapak projemiz haziran ayına kadar devam edecek. Kapak adedinin çok önemi yok. Su firmaları, 'sen eğer 100 kapağa ücretsiz tıraş ediyorsan, fedakarlık yapıyorsan, getirdiğin kapak sayısının çok önemi yok, biz de o kardeşlerimize destek olacağız' sözünü verdi. Onlar da bu etkinlikte yer almak istedi. 'Tıraşlar olunuyor, kapaklar çoğalıyor, engelli arkadaşların yüzü gülüyor' şeklinde slogan da hazırladım." diye konuştu.

Buyruk, insanların birlik ve beraberlik içinde, saygı ve sevgi ile aşamayacağı hiçbir engelin olmadığı mesajını vererek, tekerlekli sandalyeleri haziran ayında engelli vatandaşlara teslim etmeyi düşündüğünü dile getirdi.

- "Diğer berber ve meslek gruplarına örnek olmalı"

İki yaşındaki oğlu Cemil Keleş ile birlikte topladıkları mavi kapakları getiren ve oğlunu tıraş ettiren Kamil Keleş, Ercan Buyruk’un yaptığı sosyal sorumluluk projelerini takdir ettiğini belirterek, bunun diğer berberlere ve meslek gruplarına da örnek olması temennisinde bulundu.

Murat Badem isimli vatandaş ise kampanyanın çok anlamlı olduğunu ifade ederek, "Komşulardan kapakları topladık. Kapak bahane, önemli olan engelli arkadaşlarımıza bir şekilde destek vermek. Arkadaşımıza böyle bir proje düzenlediği için teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT