1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Annesinin adını çocuk korosuyla yaşatıyor
Annesinin adını çocuk korosuyla yaşatıyor

Annesinin adını çocuk korosuyla yaşatıyor

Afyonkarahisar'da özel bir doğum hastanesi ve tüp bebek merkezinin sahibi Dr. Mehmet Telek, 10 yıl önce kaybettiği annesinin adını, kurduğu "Nurten Anne Çocuk Korosu" ile yaşatmaya çalışıyor- Bu yıl 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği'nde "anne" konulu çocuk

A+A-

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisar'da özel doğum hastanesi ve tüp bebek merkezinin sahibi Dr. Mehmet Telek, annesinin adını, kurduğu çocuk korosu ve düzenlediği çocuk şarkıları yarışmasıyla yaşatıyor.

Yaklaşık 10 yıl önce kaybettiği annesinin adını yaşatmak isteyen Telek, 2 sene önce Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı yöneticileriyle görüşerek, çocuklardan oluşan koro kurmak istediğini belirtti. Telek, özel yetenek sınavıyla belirlenen 19 ilkokul öğrencisiyle "Nurten Anne Çocuk Korosu"nu kurdu.

Geçen yıl 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği'nde ilk kez sahneye çıkan koro, büyük beğeni topladı. Korodaki öğrencilerden konservatuvarı kazanacaklara burs vermeyi planlayan Telek, bu yıl da 9'uncu 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği'nde "anne" konulu çocuk şarkıları yarışması düzenledi.

Mehmet Telek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesi ve çocuklar için yapmayı düşündüğü etkinliklerde en büyük desteği AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ve sahne sanatları bölümü öğrencilerinden gördüğünü söyledi.

Koronun ilk kez geçen yıl 23 Nisan etkinliklerine katıldığını ifade eden Telek, bu yıl da tüm anneler adına, "anne" temalı çocuk şarkılarıyla yarışılan bir organizasyon yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

- "Vatan" temalı şarkı yarışması

Yarışmaya, 35 bestekarın çocuk şarkılarıyla katıldığını belirten Telek, şöyle devam etti:

"Bu eserlerden dereceye girenlere ödüllerini bu yılki 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği'nde takdim ettik. Tüm eser sahiplerine ve bu organizasyonda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de bu alanda bir ilki gerçekleştirdiysek ne mutlu. Bu arada iki şarkının 'Nurten anne' temalı yazılması da bizi mutlu etti. 'Anne' deyince ardından hemen aklımıza vatan gelir. Ayrıca Kocatepe'nin de tarihimiz açısından büyük önemi vardır. Önümüzdeki çocuk şarkıları yarışmasını 'Kocatepe' ve 'vatan' konusunda gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Duygu Sökezoğlu Atılgan da "Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması"nın Telek'in öncülüğünde ortaya çıkan bir organizasyon olduğunu anlattı.

Bu tür yarışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT gibi kurumlarca düzenlendiğini ifade eden Atılgan, "Ama bu, üniversite bünyesinde çocuk şarkısı alanında yapılan ilk yarışmaydı. O yüzden de gururluyuz. Bir çocuk hastanesinin böyle bir etkinliğe ön ayak olması ve bizimle iş birliği içinde çalışması da anlamlı diye düşünüyorum. Bu yarışma sayesinde biz de çok güzel, anne temalı şarkılar kazandık." dedi.

HABERE YORUM KAT