1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Antalya'da 10 yıl önceki patlamaya ikinci dava
Antalya'da 10 yıl önceki patlamaya ikinci dava

Antalya'da 10 yıl önceki patlamaya ikinci dava

Dönerciler Çarşısında 3 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık hakkında yeniden iddianame hazırlandı- İddianamede, sanığın olayda yaralanan 8 mağdur için 72 yıldan

A+A-

ANTALYA (AA) - Antalya'da 10 yıl önce meydana gelen patlamada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan sanık hakkında, olayda yaralanan 8 mağdurla ilgili dava açılmadığı gerekçesiyle 120 yıla kadar hapis istemiyle yeniden iddianame hazırlandı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 28 Ağustos 2006'da Antalya Dönerciler Çarşısı Belediye İşhanı önünde yaya kaldırımında park halinde bulunan motorsikletin bulunduğu alanda bir patlamanın meydana geldiği anlatılarak, patlama sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin ise yaralandığına yer verildi.

Söz konusu olayı terör örgütü PKK'nın şehirlerde eylem yaptırdığı alt yapılanması niteliğinde olan "Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK)" adlı terör örgütünün üstlendiği belirtilen iddianamede, eylemin terör örgütü PKK adına gerçekleştirildiği anlatıldı.

Patlamayla ilgili şüpheli İbrahim Yağız hakkında İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın karara bağlandığı belirtilen iddianamede, söz konusu olayda yaralanan mağdurlardan Mustafa Yılmaz, Özcan Arslan, Yasin Yazıcı, Gülsüm Ölmez, Şafak Güven, Halis Oben Darıcı, Ekim Sarıbardak ve Deren İkizoğlu'nun isimlerinin dava kapsamında hazırlanan iddianamede yer almadığı kaydedildi.

İddianamede, bu mağdurlar yönünden usulüne uygun açılmış bir dava bulunmadığı düşüncesiyle İbrahim Yağız hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edilerek, sanığın eylemine uyan "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 8 mağdur için 72 yıldan 120 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

İddianame, Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT