1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Antalya'da toplu açılış töreni
Antalya'da toplu açılış töreni

Antalya'da toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)- "Bugün olmazsa yarın ama bir gün mutlaka çok büyük organizasyonlar bizim ülkemize gelecektir. Bu konuda karşılaştığımız engellerin asıl sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Açık söylüyorum bu sebepler siyasidir, yeterlilik değildir

A+A-

ANTALYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün olmazsa yarın ama bir gün mutlaka çok büyük organizasyonlar bizim ülkemize gelecektir. Bu konuda karşılaştığımız engellerin asıl sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Açık söylüyorum bu sebepler siyasidir, yeterlilik değildir, siyasidir" dedi.

Erdoğan, Antalya merkez Kepez ilçesinde düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisinde 100 metrelik EXPO kulesinin, biyoçeşitlilik müzesinin, bilim ve teknoloji merkezinin, Osmanlı bahçesi ve restoranlar gibi pek çok bölümlerin yer aldığını söyledi.

EXPO alanının 120 ayrı türde, 25 bin ağaç, 600 bin metrekare yeşil alan, 5 milyon çiçek, 150 bin çalıyla çok güzel bir görünüme kavuşturulduğunu belirten Erdoğan, olimpiyatlar ve Dünya Kupası'ndan sonraki en önemli uluslararası etkinlik olan EXPO'nun 4 farklı türünün bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'nın bahçecilikte bir EXPO olduğunu dile getirdi. İzmir'i, dünya EXPO'su için aday gösterdiklerini ve sonuç alamadıklarını anımsatan Erdoğan, olimpiyatlarda da defalarca talip olunmasına rağmen netice elde edilemediğini belirtti.

Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet vurgusu yapan Erdoğan, "Öyle paralel devlet... Böyle bir şey yok. Tek devletimiz var bizim, tek devlet o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Böyle yürüdük, böyle yürüyoruz, böyle yürüyeceğiz. Şundan emin olmamız lazım. Türkiye, Allah'ın izniyle er geç olimpiyatları da alacak, dünya EXPO'sunu da alacak, hiç endişeniz olmasın. Bugün olmazsa yarın ama bir gün mutlaka çok büyük organizasyonlar bizim ülkemize gelecektir. Bu konuda karşılaştığımız engellerin asıl sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Açık söylüyorum bu sebepler siyasidir, yeterlilik değildir, siyasidir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye hedefinin diğer pek çok kazanım yanında, bu tür sorunların üstesinden gelme imkanı da sağlayacağını vurguladı.

- "Bu organizasyonla girecek olan para 1,8 milyar lira"

G20 Zirvesi ile Antalya'nın zirve yaptığını ve G20'lerin bir numarasının Antalya'da gerçekleştiğini bildiren Erdoğan, bütün liderlerin bunu kendilerinin de ifade ettiğini aktardı.

Erdoğan, Antalya'nın yeni Türkiye'nin öncü şehirler arasındaki yerini şimdiden sağlama almaya başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 52 ülkenin, 6 uluslararası kuruluşun, ikisi resmi olmayan katılımcısının bulunduğu Antalya EXPO'su sayesinde şehre alt ve üst yapı yatırımlarıyla söz konusu organizasyonla girecek olan paranın 1,8 milyar lira olduğunu açıkladı.

EXPO için oluşturulan peyzaj alanlarının, kurulan müzelerin, kongre merkezi, yollar ve diğer tüm kalıcı tesislerin serginin bitiminden sonra hizmete devam edeceğini bildiren Erdoğan, "Artık Antalya'nın bu şehre gelen herkesin görmek isteyeceği, içinde zaman geçirmekten keyif alacağı yeni bir zenginliği var." diye konuştu.

Erdoğan, Antalya'nın son 13 yılda kavuştuğu hizmetlerle adeta çehresinin değiştiğini, ulaşım altyapısı için 4,3 milyar lira yatırım yapıldığı bilgisini verdi.

Şehrin sahilden, Orta Anadolu'daki şehirlerine, hatta İstanbul'a kadar bağlanacağına işaret eden Erdoğan, "2020 yılına kadar bu hedefler gerçekleşecek. Bugüne kadar yaptıklarımız ve halen üzerinde çalıştığımız projelerle 2023 Türkiye'si Antalya'da çok daha farklı olacak" dedi.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT