Galericilerden '2. elde ithalatın önü açılsın' talebi

Galericilerden '2. elde ithalatın önü açılsın' talebi

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, araç fiyatlarının artmaya devam ettiğini belirterek, 2. elde ithalatın önünün açılmasını istediklerini söyledi.

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem artan araç fiyatları ve oto galericilik yapan esnaflar hakkında basın açıklaması yaptı. Acıbadem açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin neredeyse çoğunluğu oto galericilik yapıyor ve maalesef bunun çoğunluğu kayıt dışı memurundan tutun aklınıza kim gelirse kenarda birikimi, parası olan parasını araca yatırıyor ve bu da araç piyasasında arz talep doğrultusunda yeniden kat kat artışlara sebep oluyor.

FİYAT ARTIŞI GALERİCİ ESNAFA KAZANDIRMIYOR

İnternet ortamı araç fiyatlarının artışının en büyük etken ve artık piyasa internet ilan satış sitelerinde belli oluyor. Vergi kaydı olan yanında personel çalıştıran kira ödeyen esnafımız gerçek anlamda çok mağdur. Araç fiyatlarının artması sanmasınlar ki oto galericilik yapan esnafa yarıyor. Düşünün ki esnaf satın alıp vitrinine ilanına koyduğu aracın eksiklerini tamamlıyor satışa hazır duruma getiriyor. Örneğin 400 bin TL’ye aldığı aracı 415 bin TL’ye satıyor, kazanmış gözüküyor. Aracını sattıktan bir hafta sonra aynı aracı emsal de 440 bin TL’ye satın alıyor tekrar satmak için elinde aracı dursa satmasa ticaret yapmasa zararı olmayacak ama aynı araç aynı segmentte elinde olan aracı bir hafta sonra cebinde 25 bin TL fark ile tekrar alıyor almak zorunda kalıyor.

KAYIT DIŞI ÖNLENMELİ

Fiyat artışlarının önüne geçebilmek için 2. el araç alım satım yetki belgesinin uzatılmaması gerekiyor 31 Temmuz 2022 ye kadar uzatılan yeni yönetmeliğin uzatılmadan bir an önce yürürlüğe girmesi gerekiyor. Kayıt dışı araç alım satan devletimize kuruş vergi vermeden ticaret yapanlara gerekli takibin yapılması haksız kazancın önüne geçilmesi gerekiyor. Sadece Konya şehir merkezinde odamıza kayıtlı 800’e yakın Konya Ticaret Odası’na kayıtlı 450 ye yakın esnaflarımızın haklarının korunmasını istiyoruz. Haksız rekabetin ortadan kalkması kayıt dışının önlenmesi gerekiyor. Vatandaşın yılda 3 araç değiştirme hakkım var deyimi ile oğlunun, kızının, eşinin, kardeşinin, damadının gibi kişiler üzerinde alıp sattığı araçlarla yılda 30 üzerinde araç alım satımı yapan ülkemizde on binlerce kişi var.

FİLO ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİ TAKİBE ALINMALI

Arz talebin artması araç fiyatlarının adeta günlük değişimlerine etken oldu. Sıfır araç satan bayiler ise kara borsa araç satıyor gelen araçları kurdukları 2. ve 3.şirketlere ya da yanında çalışan personellere fatura yaparak aracın distribütörün belirlediği rakamların yüzde 15-20 si farkla kayıt dışı satış sağlanıyor. Yetkililerin son iki yılda kurulan filo araç kiralama şirketlerini takibe almasını incelemesini istiyoruz. Araç sıkıntısı yaşanan son iki yılda kiralama işinde kullanılmak üzere alınan ve km yapmadan aylarca bekletilen araçların hesabı sorulması gerekiyor. Ülkemizin bu kadar araca ihtiyacı yok maalesef yatırım amacıyla alınan ve ev iş yeri otoparklarda depolarda bekletilen araçların piyasaya sürülmesi halinde araç sıkıntısı kalmayacak.

ARAÇ ALIMINI YATIRIM ARACI OLARAK GÖRMEYİN

Çözüm olarak standartlara uygun firmaların yurt dışı araç ithalatının önünün açılmasını istiyoruz. Nasıl bugün devletimiz iç piyasada stok sıkıntısı yaşanan buğday, mısır, ay çekirdeği, et ürünleri birçok ürünün ithalatına kapı açıyorsa ithalat ile gelen araçların 2. elinde de ithalatta kolaylık ve önünün açılmasını istiyoruz. Sonuçta devletimiz ÖTV ve KDV’yi muaf etmeyecek. Bu araç piyasasının kontrole alınmasını yapılacak önlemlerden. Şu an araç sahibi olan kişiler alıp satıp değiştirebiliyor. Ama o kadar üniversitelerde okuyan yeni yetişen neslin z kuşağı dediğimiz gençlerimizin ailesinden bir katkı yok ise bundan sonra ki süreçte gençlerin araç alması sadece hayal olacak. Halkımızdan istediğimiz lütfen araç alımını yatırım aracı olarak görmeyin ihtiyaç varsa alın. Yükselen araç fiyatlarını bedelini ülkemizde yaşayan her kes, hepimiz ödeyeceğiz. 2 yıl önce mevcuttaki araçlarını üzerine küçük rakamlarla model değiştirebilen bugün arada uçurumlar oldu.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.