1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Arap Mağrip Birliği İçişleri Bakanları toplantısı
Arap Mağrip Birliği İçişleri Bakanları toplantısı

Arap Mağrip Birliği İçişleri Bakanları toplantısı

Tunus İçişleri Bakanı Hadi Mecdub:- "Arap Mağrip Birliği ülkelerinden birine karşı yapılan saldırı üye ülkelere de yapılmış kabul edilir"

A+A-

TUNUS (AA) - Tunus İçişleri Bakanı Hadi Mecdub, "Arap Mağrip Birliği ülkelerinden birine karşı yapılan saldırı üye ülkelere de yapılmış kabul edilir." dedi.

Tunus'ta düzenlenen Arap Mağrip Birliği 6'ncı Dönem İçişleri Bakanları toplantısı açılışını yapan Mecdub, birlik sözleşmesinin 14 ve 15'inci maddeleri gereği üye ülkelerden birine yapılan saldırının tüm diğer ülkelere yapılmış kabul edildiği esasına tam bir uyum içinde bu toplantının gerçekleştirildiğini söyledi.

Mecdub sözleşmenin, herhangi bir üye ülkenin güvenliğine zarar verecek bir oluşumun ve aktivitenin diğer üye ülke topraklarında yapılmasına izin vermemeyi kapsadığını hatırlattı.

Tunus İçişleri Bakanı Mecdub, "Arap Mağrip Birliği ülkelerinden birine karşı yapılan saldırı üye ülkelere de yapılmış kabul edilir." diye konuştu.

6'ncı dönem toplantısında üye ülkeler ve komşu bölgelerdeki güvenlik durumlarının ele alınacağını dile getiren Mecdub, buna ek olarak terörden kaynaklanan güvenlik, silah ticareti, örgütlü suçlar, elektronik suçlar, yasal olmayan göç, uyuşturucu ticareti gibi konular ve önlemler üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi.

Tunus'un bölgedeki bazı ülkeler gibi önceden hiç olmadığı kadar ulusal güvenliğini tehdit eden tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyleyen Mecdub, terör ve dini aşırılığın Batı Arap Dünyası ve çevre ülkelerde gelişme ve yaygınlığını artırdığına dikkati çekti.

Mecdub, söz konusu ülkelerin coğrafi alanlarının çok geniş olmasına rağmen tekfirci inanca sahip oluşumların iş birliği, dayanışma yollarıyla hedefleri bakımından birbirleriyle yakın olduklarını vurguladı.

Arap Mağrip Birliği 6'ncı Dönem İçişleri Bakanları Toplantısına üye ülkeler Libya'dan Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdusselam Kacman, yeni kurulacak hükümette İçişleri Bakanlığı'na aday gösterilen Arif Salih Hoca, Tunus İçişleri Bakanı Hadi Mecdub, Cezayir İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi, Fas İçişleri Bakanı adına Şarki Daris, Moritanya İçişleri Bakanı Ahmed Veled Abdullah ve Arap Mağrip Birliği Genel Sekreteri Habib bin Yahya katıldı.

Arap Mağrip Birliği İçişleri Bakanları toplantısı

Arap Mağrip Birliği İçişleri Bakanları toplantısı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT