Ardahan Valisi Deniz'e ödül

Ardahan Valisi Deniz'e ödül

Ardahan Valisi Deniz, sigaraya karşı verdiği mücadeleyle "17. İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri" çerçevesinde teşekkür ödülüne layık görüldü

ARDAHAN (AA) - Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından bu yıl 17'ncisi dağıtılacak olan "İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri" çerçevesinde teşekkür ödülüne layık görüldü.

Ardahan'da sigaraya karşı verdiği mücadeleyle tanınan ve son 2 yılda yüzlerce insana sigara bıraktırmayı başaran Vali Deniz'e teşekkür ödülü verildi.

Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara alışkanlığının çağın önlenebilir en büyük salgın hastalığı olduğunu ifade etti.

Bu hastalıktan kurtulunması için verilen mücadeleler sonucunda Ardahan ve Türkiye genelinde çok ciddi mesafeler katedildiğini dile getiren Deniz, şunları kaydetti:

"Bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük katkısı var. Bu sadece bizim tespitlerimiz değil, Dünya Sağlık Örgütünün tespitleri. Her sorumluluk sahibi kişinin bununla ciddi mücadele etmesi lazım. Sigarayı bırakan sayısı arttıkça, başlamak isteyenin de sayısı azalacaktır. Rol modeli olarak gençlerimiz büyükleri örnek görüyor. 'Sigarayı sen de bırak' diye bir kampanya başlattık valilik olarak. Gittiğimiz her yerde, burası kahve olur, toplantı yeri olur, fark etmez, sigaranın zararlarını anlatıyoruz. Hayatın her alanında dile getiriyoruz. Vatandaşı bilinçlendirmeye çalışıyoruz, ve bizatihi sigarayı bırakmaya da aracılık ediyoruz."

Deniz, sigarayı bırakanlardan zaman içinde aldıkları olumlu tepkilerin en büyük mutlulukları olduğunu belirterek, sigara içenlere "torunlarınızın mürüvvetini görmek istiyorsanız sigarayı sen de bırak" sloganıyla yaklaştıklarını söyledi.

- Dörtlüğü bestelendi

Bu arada, sigarayla mücadele kapsamında çeşitli dörtlükler de kaleme alan Ardahan Valisi Deniz'in bir dörtlüğü de Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Sunal tarafından bestelendi.

Deniz, İstanbul'da düzenlenen ödül töreninde sigarayla mücadele için yazdığı dörtlüğün bestelenmesinin kendisi için büyük sürpriz olduğunu ifade ederek, "Asıl burası beni çok mutlu etti. Ödülden daha çok söylemimizin sloganlaşması. Her yerde söylediğimiz bir dörtlüğüm vardı. Onun bestelenmesi beni çok mutlu etti. Demek ki sonucunu alıyoruz. Sigara ile ilgili verdiğimiz mücadelenin meyvesini alıyoruz. Hakikaten en can alıcı noktaya temas ettiğimizi düşünüyorum, Çünkü dörtlükte her şeyi ifade ediyoruz." diye konuştu.

Vali Deniz'e ait dörtlük şöyle:

"Yılardır sigara içiyorsun ne oldu

Zehir gibi nikotin ciğerlerine doldu

Geleceği ümitle beklerken

Gül benzin sarardı soldu


Ah vah desen, geri gelmiyor hayat

Yediklerin tatsız tuzsuz, sanki bayat

Kaybettiğin sağlığına iyi bak

Bunlardan ders çıkar, sigarayı sen de bırak."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.