1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Arnold Schwarzenegger'in "Yasını Tuttuğu" Boşnak
Arnold Schwarzenegger'in "Yasını Tuttuğu" Boşnak

Arnold Schwarzenegger'in "Yasını Tuttuğu" Boşnak

Bosna'daki savaşta Sırp öğrencisi tarafından öldürülen başarılı vücut geliştirme sporcusu Fikret Hodzic'in ailesine, yakın arkadaşı Arnold Schwarzenegger'in gönderdiği taziye mektubu Saraybosna'daki bir müzede sergilenecek- 15 Yugoslavya şampiyonluğu, Avr

A+A-

PRİJEDOR (AA) - ZLATAN KAPİC - Bosna'daki savaşın başında Sırp öğrencisi tarafından öldürülen Boşnak kökenli başarılı vücut geliştirme sporcusu Fikret Hodzic'in ailesine, yakın arkadaşı eski vücut geliştirme sporcusu, aktör ve siyasetçi Arnold Schwarzenegger'in gönderdiği taziye mektubu Saraybosna'da sergilenecek.

Aralarında Schwarzenegger'in taziye mektubunun da bulunduğu Fikret Hodzic'e ait özel eşyalar, eşi tarafından başkent Saraybosna'daki İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar ve Soykırım Müzesi'ne bağışlandı.

15 Yugoslavya şampiyonluğu, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalyaları bulunan ve vücut geliştirme sporunda bölgenin efsaneleşen isimleri arasında yer alan Hodzic'in eşi Suada, 1992 yılında kaybettiği eşinin hüzünlü hikayesini AA muhabirine anlattı.

Suada, eşinin fotoğraflarını, özel eşyalarını ve spor ekipmanlarını hala sakladığını belirterek eski Yugoslavya'nın ilk vücut geliştirme kulübü Partizan'ın, 1975 yılında eşi tarafından kurulduğunu ayrıca açtığı spor salonunda eşinin onlarca öğrencisi olduğunu söyledi.

Eşiyle geçirdiği yılları "anlatılabilecek en güzel masal" olarak nitelendiren Suada, "Sinirlenmeyi, kızmayı bilmeyen bir adamdı. Asla sesini yükseltmezdi. Gülümsemesi yüzünden hiç eksik olmazdı." ifadelerini kullandı.

Savaş başladığında civar köylerdeki Boşnakların Prijedor şehri yakınındaki Trnopolje'ye sığındığını anlatan Suada, Sırp askerlerin önce sığınanları, ardından Trnopoljelileri topladığını söyledi.

- Öğrencisi öldürdü

Suada, 9 Temmuz 1992'te çocuklarıyla evlerinden çıkarıldıklarını, eşinin birkaç metre sonra Sırplar tarafından durdurulduğunu ifade etti.

Kendilerine yola devam etmeleri emri verildiğini kaydeden Suada Hodzic, "Birkaç adım attım. Sonra silah sesi duyuldu. Döndüm. Fikret yerde öylece yatıyordu. Elinde tuttuğu kalaşnikofla başında durup gülümseyen katili ise öğrencisiydi. Fikret'i öldüren genç, bizim evimize girip çıkan biriydi." dedi.

Suada, eşinin öldürülmesinden iki gün sonra çocuklarına yemek getirme bahanesiyle esir tutuldukları toplama kampından çıkmayı başardığını anlatarak eşini öldürüldüğü yerde bulduğunu ve kayınbiraderinin evinden aldığı iki battaniyeye cansız bedenini sardığını kaydetti.

- Schwarzenegger'den taziye mektubu

Fikret Hodzic'in öldürülmesi, kilometrelerce uzaktaki yakın dostu Arnold Schwarzenegger'i de yasa boğmuştu. Eski bir vücut geliştirme sporcusu olan Schwarzenegger, Hodzic'in ölümünün ardından ailesine taziye mektubu göndererek üzüntüsünü ifade etmişti.

Eşinin Schwarzenegger ile dostluğuna da değinen Suada, toplama kampından çıktıktan sonra önce Hırvatistan'a, ardından sığınmacı statüsü aldıkları Avusturya'ya gittiklerini, Schwarzenegger'in taziye mektubunun da burada kendilerine ulaştığını anlattı.

Suada, eşinin Schwarzenegger ile 1981'de Mısır'da düzenlenen bir vücut geliştirme şampiyonasında tanıştığını belirterek "Onlar iyi arkadaştı. Eşimin öldürüldüğü haberini alınca taziye mektubu gönderdi. O zaman başımızı sokacak bir yer bulamasaydık, eminim bize yardım da ederdi." dedi.

İngilizce bilmedikleri için mektubu kaldıkları sığınmacı merkezindeki memurlara okuttuklarını söyleyen Suada, mektubun ardından buradaki kişilerin kendilerine yönelik tavrının da değiştiğini ifade etti.

Suada Hodzic, Mısır'da tanışan Fikret ile Arnold'un daha sonra da uluslararası yarışmalarda sık sık görüştüklerini ifade ederek "Schwarzenegger, hiçbir zaman Fikret'in ailesiyle tanışma fırsatı bulamadı. Onun buraya gelip Fikret'in mezarını görmesini isterdim." dedi.

2000 yılında oğlu Dzemal'i de kaybeden ve 2004 yılında Trnopolje'deki eski evlerine taşınan Suada, eşinin kazandığı madalyalar, kupalar, plaketler ve diğer ödüllerin, savaşta yağmalanan evlerinden çalındığını, bugün kendisinin ciddi geçim sıkıntısı yaşadığını anlattı.


HABERE YORUM KAT