1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Aşçı adayları Mengen'de kampa girdi
Aşçı adayları Mengen'de kampa girdi

Aşçı adayları Mengen'de kampa girdi

Bolu'nun aşçılarıyla ünlü Mengen ilçesinde düzenlenen Mengen 2. Ulusal Aşçılık Kampı'na katılan 42 üniversiteden öğrenciler, Türk mutfağı başta olmak üzere, Japon, İtalyan, Fransız ve Çin mutfağının ünlü lezzetlerini uzmanlarından öğrenecek

A+A-

BOLU (AA) - Bolu'nun Mengen ilçesinde düzenlenen "Mengen 2. Ulusal Aşçılık Kampı", 42 üniversiteden 160'ın üzerinde öğrencinin katılımıyla başladı.

Aşçılık alanında Türkiye'nin ve dünyanın en önemli eğitim merkezlerinden olan Mengen'de düzenlenen kampta, yurt içi ve yurt dışında aşçılık alanında eğitim veren 42 üniversiteden öğrenciler ile öğretim görevlileri biraraya geldi.

Aşçılık Okulu Mezunları Derneği (ASOMDER) başkanlığında Mengen Kaymakamlığı, Mengen Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mengen Meslek Yüksekokulunun desteğiyle düzenlenen kampa katılan öğrenciler, alanında uzman şeflerden ders alacak.

Öğrenciler, AİBÜ Mengen Meslek Yüksekokulundaki 4 mutfakta hazırlanan alanlarda, Türk mutfağı başta olmak üzere, Japon, İtalyan, Fransız ve Çin mutfağının ünlü lezzetlerini uzmanlarından öğrenecek.

ASOMDER Başkanı Levent Demirçakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu bir sosyal sorumluluk projesi. Burada Türkiye'nin her yerinde ve yurt dışında bulunan 42 farklı üniversitemizin öğrencileri bulunuyor. Film gösterimleri, seminerler oluyor. Aynı zamanda toplu eğitimler de yapıyoruz." diye konuştu.

Demirçakmak, eğitimlerin 2 gün süreceğini, akşamları köfte, sokak lezzetleri ve barbekü eğitimleri verileceğini anlattı. .

Amaçlarının Türk aşçılık eğitimine ve gastronomisine katkıda bulunmak olduğunu belirten Demirçakmak, "Elbette ki burada öğrencilerimize bir haftada aşçılığı öğretemeyiz ama birlik beraberliğimizi, dayanışmamızı, beraber çalışmayı bir şekilde buraya gelen misafirlerimize anlatmak istiyoruz. Geçen sene yaptığımız kamp çok ilgi uyandırdı ve amacına ulaştı. Bu sene de bunu başarmayı hedefliyoruz." dedi.

Erzincan Üniversitesi öğrencisi Melek Hitaloğlu, kampa geçen yıl da katıldığını söyleyerek, "Ustalarımız, ağabeylerimiz ve arkadaşlarımızdan aldığım eğitimi çok sevdiğim için bu sene de kampa katılmak istedim. Bu kampa katıldım, bir hafta sonra kamptan ayrıldıktan sonra okula gittiğimde çok şeyi bilmediğimin farkına vardım. Burada onları öğrenme fırsatı buldum. Birçok malzeme konusunda çok deneyimli ustalardan bilgi aldım." şeklinde konuştu.

2. Ulusal Aşçılık Kampı, 30 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek etkinlikler ve gala gecesiyle sona erecek.

Aşçı adayları Mengen'de kampa girdi

Aşçı adayları Mengen'de kampa girdi

HABERE YORUM KAT