Aselsan ile IBM'den Trafik Kazalarını Bitirecek Proje

Aselsan ile IBM'den Trafik Kazalarını Bitirecek Proje

ASELSAN ile IBM imzaladıkları anlaşma ile trafik kazalarını önleyici radar sistemi ve elektriklik araçların menzilini 800 kilometreye çıkaracak pil üretecek.

Aselsan ve Ibm tarafından geliştirilecek radarla araçların trafikte kaza yapması önlenecek. İki kurum üretmeyi planladıkları yeni nesil pillerle de 160 km mesafeye gidebilen elektirikli araçların menzilini en az 800 kilometreye çıkarmayı hedefliyor.

ASELSAN IBM İLE AR-GE ORTAĞI

Aselsan'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ibm ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre başlangıç olarak metal-hava pil teknolojileri ve milimetre dalga tümleşik devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.

YENİ PİL 5 KAT DAHA VERİMLİ

Bu faaliyetler kapsamında, geliştirilecek metal-hava pilleri, mevcut Li-ion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Söz konusu yeni piller, bu niteliği ile elektrikli araçların menzil sorununu tümüyle çözen kritik bir yapıtaşı olacak.

TEK ŞARJLA İSTANBUL'DAN KAYSERİ'YE

Mevcut Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 kilometre gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 kilometre mesafeyi alabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul'dan Kayseri'ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

SIRADA ÇARPIŞMA ÖNLEYİCİ RADAR VAR

Aselsan ve Ibm işbirliğinde yürütülecek araştırma faaliyetleri sadece metal hava pilleri ile sınırlı değil. Ibm teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek Aselsan teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı kazanılıyor. Proje kapsamında geliştirilecek milimetre dalga tümleşik devreler, araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.