1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu İftarı
Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu İftarı

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu İftarı

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Başkanı Cengiz:- "Sizlerin buradaki varlığı davanın yalnız kalmayacağının bir göstergesidir"

A+A-

İSTANBUL (AA) - Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Başkanı İsmail Cengiz, "Sizlerin buradaki varlığı davanın yalnız kalmayacağının bir göstergesidir." dedi.

Yeşilay'ın Fatih'teki Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen iftar programına Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, Kırgızistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov'un yanı sıra Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu'na bağlı 40'ı aşkın dernek temsilcileri ve Türk dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Burada bir konuşma yapan federasyon genel başkanı Cengiz, mübarek ay ve Kadir Gecesinde düzenlenen iftar programını onurlandırmalarından dolayı tüm soydaş kuruluşlar adına katılımcılara minnet duyduklarını belirtti.

Türk dünyasında yaşanan sorunlardan örnek veren ve sorunlara çözüm önerileri sunan Cengiz, "Doğu Türkistan'daki 30 milyon kardeşimizin, dindaşımızın dini ve milli kimliklerini koruması noktasında bizlere ihtiyaçları var. Onların yıllardır sergilemiş oldukları, onurlu yaşam için verdikleri var olma mücadelesi karşısında medeni dünyanın, özellikle Türk - İslam dünyasının sessiz kalması kabul edilir bir durum değildir." diye konuştu.

Irak ve Suriye'de yüzlerce yıldan beri yaşamakta olan Türkmenlerin son dönemde yaşadığı sorunlara dikkat çeken Cengiz, "Kerkük, Şanlıurfa; Halep, Gaziantep demektir." değerlendirmesinde bulundu.

İftarın ardından Türk sanat dünyasından çeşitli performansların sergilendiği programda sahne alan "dombra" parçasının söz ve müzik yazarı Arslanbek Sultanbekov ise iftar daveti için Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Hepimizin ramazanı mübarek olsun. Şimdiden bayramınızı kutluyorum." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT