1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Avrupa'daki sığınmacı krizi
Avrupa'daki sığınmacı krizi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

Midilli'de sığınmacılarla polis arasında çatışma çıktı

A+A-

ATİNA (AA) - Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki yaklaşık 4 bin sığınmacının bulunduğu Moria kampında, adadan ayrılmalarına izin verilmeyen sığınmacılarla polis arasında çatışma çıktı.

Sığınma başvuruları reddedilen göçmenlerin, iltica işlemlerinin yapıldığı alanda toplanarak çöp bidonlarını ateşe vermesi üzerine polis ses bombası kullanarak müdahale etti.

Sığınmacıların polise su şişeleri fırlatarak protestoda bulunduğu olaylar sırasında yaralanan olmadığı belirtildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakatın yürürlüğe girmesinden sonra adaya gelen ve iltica başvurusunda bulunan sığınmacılara 25 günlük bekleme süresinden sonra kampın dışında serbest dolaşım hakkı tanınıyor ancak adadan ayrılmalarına izin verilmiyor.

Öte yandan, çok sayıda sığınmacının bulunduğu İdomeni ve Hios Adası’ndaki (Sakız) kampların kötü durumundan şikayet eden Hios Belediye Başkanı Manolis Vurnu ve bazı vatandaşların Yunanistan'ın Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Vekili Yannis Muzalas ve diğer yetkililer aleyhinde dava açma hazırlığı içerisinde bulunduğu bildirildi.

Yerel basında çıkan haberlerde, kamplardaki altyapı eksikliği nedeniyle yerleşim birimlerine akan kirli suların çevre için ciddi sağlık riski oluşturduğunu ileri süren Vurnu’nun önlem alınması için ilgili makamlara mahkeme dışı yazılı uyarıda bulunduğu ancak hiçbir yanıt alamadığı, bakanlık yetkililerinin ise telefonlara cevap vermediği ileri sürüldü.

İdomeni'de ise yetkili makamların bölgedeki geçici göçmen kamplarının çevreye etkilerine karşı ilgisiz kaldığını ileri süren bir grup vatandaşın Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Toskas aleyhinde avukatları aracılığıyla dava süreci başlattığı belirtildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT