Bağırsak boğazı maden sahası değil tarihi bir alandır!

Bağırsak boğazı maden sahası değil tarihi bir alandır!

Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Derneği (TEKSAD) Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Konya Beyşehir Yolu’nda bulunan ve tarihçilere göre Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olan Bağırsak Boğazı’na maden sahası ruhsatı verilmesini eleştirdi

Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Derneği (TEKSAD) Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Konya Beyşehir Yolu’nda bulunan ve tarihçilere göre Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olan Bağırsak Boğazı’na maden sahası ruhsatı verilmesini eleştirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mazı şunları belirtti: “Anadolu’yu Türk yurdu olarak perçinleyen Miryokefalon Savaşı’nın gerçekleştiği alan olan ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Eylül ayında çeşitli kutlamaların yapıldığı Beyşehir Yolu’ndaki Bağırsak Boğazı’na maden ruhsatı verilmesi kamuoyu vicdanını yaralamıştır.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan, Tarihi Bal Kalesi’nin de olduğu alana yakın bir yerde maden işletilmesinin tarihi dokuya zarar vereceği aşikardır. Ticari faaliyetler şehrimiz açısından ne kadar önemli olursa olsun; tarihimizi, kültürümüzü olumsuz etkileyecek bu çalışmanın durdurulması, bölgenin bir an önce sit alanı ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu konuda Konya Valiliğimizi, Büyükşehir Belediyemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu, ruhsat sahibi Konya Çimento ve tüm devlet kurumlarını göreve davet ediyoruz.

Gelin bu yanlıştan bir an önce dönelim ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Selçuklu payitahtı Konyamıza yakışan kararı bir an önce alalım. Tarihimizi yok ederek hem geçmişimiz hem de geleceğimiz adına büyük bir vebale girmeyelim.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.