Bakan Bozdağ: “Yargı kararlarını bahane ederek Cumhurbaşkanımızı hedef alan CHP’yi kınıyorum”

Bakan Bozdağ: “Yargı kararlarını bahane ederek Cumhurbaşkanımızı hedef alan CHP’yi kınıyorum”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararı sonrasında parti binası önünde buluşan Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki CHP'lileri, söylemlerinden dolayı kınadığını ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma, "Yargı kararlarını bahane ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan seviyesiz, ahlak ve hukuk dışı ifadelerinden dolayı CHP Genel Başkanını ve CHP'li yetkilileri kınıyorum" notunu düştü.

Bakan Bozdağ, CHP Genel Başkanı ve CHP'li yetkililerin Türk yargısını hedef alan sözlerini kınadığını belirtti. Bozdağ yaptığı paylaşımda, yargı kararlarının siyasi taraftarlığa uygunluğunun değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

Bozdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

"Yargı kararlarını bahane ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan seviyesiz, ahlak ve hukuk dışı ifadelerinden dolayı CHP Genel Başkanını ve CHP'li yetkilileri kınıyorum. Ana muhalefetin dilinden düşürmediği hak, adalet, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı gibi temel ve ilke kavramların, kendi siyasi yararları söz konusu olduğunda içlerinin nasıl boşaltıldığı hususu, ibretlik bir manzara arz etmektedir. Ana muhalefet partisi lideri ve yetkililerinin, bekledikleri gibi karar vermeyen yargı görevlilerini tehdit ve hakaretlerle hedef alması asla kabul edilemez. Yargı kararları, siyasi taraftarlığa uygunluğa göre değerlendirilemez. Anayasa, kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre karar veren yargı görevlilerine; "Lanet olsun yargınıza', "İntikam duygusuyla hareket ediyorlar', "Siyasi karar veriyorlar', "Saray yargısı" ithamları ile tehdit ve hakaret edenleri kınıyorum."

YARGITAY NE KARAR VERMİŞTİ?

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı. Temyizde Kaftancıoğlu'nun aldığı 3 ceza onanırken 2 ceza ise bozuldu.

Kaftancıoğlu'nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret', "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından verilen cezaları onarken, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek" suçlarından verilen cezaları ise bozdu.

Kaftancıoğlu'nun onanan "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası onandı. Diğer onanan "Cumhurbaşkanına hakaret" cezası ise 2 yıl 4 aydan 1 yıl 9 aya düşürülerek onandı. "Silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek" suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.