1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakanlar Kurulu toplantısı
Bakanlar Kurulu toplantısı

Bakanlar Kurulu toplantısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: (1)- "1 Mayıs'ta, 83'ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı. Bu etkinliklere yaklaşık 180 bin insan katıldı. Genelde şenlik içerisinde, halaylarla, türkülerle bir emek bayramı, emekçi bayramı olarak bu

A+A-

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "1 Mayıs’ta, 83’ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı. Bu etkinliklere yaklaşık olarak 180 bin insan katıldı. Genelde şenlik içerisinde, halaylarla, türkülerle bir emek bayramı, emekçi bayramı olarak bu bayram kutlandı. Bu bayramın legal bir şekilde ve gerçekten hiçbir olayın vuku bulmadan gerçekleşmesini sağlayan bütün kitlesel örgütlere, bu barış içerisinde gösterilerini yapan bütün sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara teşekkür ediyorum." dedi.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

64. Hükümet'in 20. toplantısının Beştepe'de, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde icra edildiğini belirten Kurtulmuş, oldukça yoğun bir gündem içerisinde toplantının gerçekleştiğini söyledi.

Kurtulmuş, toplantının ilk bölümünde güvenlik konularına ilişkin, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Bakanlar Kurulu'na sunumlar yapıldığını, PKK ve DEAŞ terör örgütleri ile diğer terör örgütlerinin Türkiye'ye karşı faaliyetleri ve tedbirler konusunda Kurul'un bilgilendirildiğini ifade etti.

Türkiye'nin, 20 Temmuz 2015’ten itibaren sistematik şekilde çok taraflı, çok yönlü, hem sınır dışında hem sınırların içerisinde, şehirlerde, kırsal alanda, büyükşehirlerde çok yönlü bir terör saldırısının altında olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, alınan tedbirlerin her geçen gün geliştirildiğini söyledi.

Kurtulmuş, her olay karşında çıkarılan derslerle daha ileri adımlar atılarak, bütün bu çok taraflı terör saldırılarının millete artık zarar veremez noktaya gelebilmesi için gece gündüz ilgili bütün birimlerin, çok yüksek bir koordinasyon içerisinde hareket ettiğini anlattı.

Bu çerçevede, sadece geçen hafta üç bombalı terör olayının meydana geldiğini anımsatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bunlardan bir tanesi 27 Nisan'da Bursa Ulu Cami'de gerçekleşti. Arkasından 1 Mayıs'ta, sabah saatlerinde Gaziantep Emniyet Müdürlüğünü hedef alan, Gaziantep'in en hayati yeri olan, 'Gaziantep'in İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı' diyebileceğimiz bir yerde, hain bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Arkasından da akşam saatlerinde Diyarbakır Dicle Jandarma Karakoluna dönük olarak bir saldırıda bulunuldu. Bu saldırılardan sonra bütün detayları soruşturularak ilgili kişiler ortaya çıkarılmaya, bu saldırıların faillerinin isimleri, kimlikleri belirlenerek, ondan sonra arkasındaki bütün iltisakların da ortaya çıkarılması için çok ciddi çalışmalar yürütüldü, yürütülmeye devam ediliyor. Alınan tedbirlerin etkinliği sayesinde, örneğin Diyarbakır’daki saldırı da Gaziantep’teki saldırı da karakolun etrafının, alanın etrafının çok iyi şekilde bariyerlerle kapatılması sayesinde, mümkün olan en düşük zararı vererek bu saldırı gerçekleşti."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Dicle ve Gaziantep'te şehit olan güvenlik görevlilerine Allah'tan rahmet diledi.

"İnşallah bu terör örgütlerini, artık bundan sonra hiçbir şekilde zarar veremeyecekleri noktaya getirmek için yapılan bu çalışmaların da sonuç vermesini temenni ediyorum." diyen Kurtulmuş, terör olaylarının sonrasında failin kimliği, bağlantılı olduğu terör örgütüne ilişkin elde edilen bilgilerin netleşmesini beklediklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, Bursa'daki terör saldırısının failiyle ilgili olarak açıklama yaptığını anımsatan Kurtulmuş, "Kesinleştikten sonra açıklamamızı yapma durumundayız. Diğer saldırılarla ilgili de aynı yöntemi takip ediyoruz. Çünkü biz resmi bir açıklama yaptığımız zaman devlet ciddiyetinin bu açıklamanın yüzde 100 doğru olmasını, en ufak bir ihtimalin geride dahi kalmamasını gerektirir. Onun için diğer saldırılarla ilgili çalışmalar detaylı bir şekilde sürdürülüyor." açıklamasında bulundu.

- "1 Mayıs’ta, 83’ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı"

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, geçmişte yaşanılan olayların, genel anlamda bu sene yaşanmadığını belirten, Kurtulmuş, 1 Mayıs'a ilişkin şu bilgileri aktardı:

"1 Mayıs'ta, 83'ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı. Bu etkinliklere yaklaşık olarak 180 bin insan katıldı. Genelde şenlik içerisinde, halaylarla, türkülerle bir emek bayramı, emekçi bayramı olarak bu bayram kutlandı. Bu bayramın legal bir şekilde ve gerçekten hiçbir olayın vuku bulmadan gerçekleşmesini sağlayan bütün kitlesel örgütlere, bu barış içerisinde gösterilerini yapan bütün sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara teşekkür ediyorum. Bir kez daha bütün işçilerimizin 1 Mayıs Bayramı’nı tebrik ediyorum."

Numan Kurtulmuş, az da olsa illegal kutlamalar ya da sabote etme girişiminde bulunanların olduğuna işaret ederek, "20 korsan gösteri yapıldı, bu korsan gösterilerde 235 kişi gözaltına alındı, bu gözaltına alınanlarla birlikte çok sayıda yasa dışı dokümanlar, yasa dışı bir takım malzemeler, molotofkokteylleri de olmak üzere ele geçirildi." diye konuştu.

(Sürecek)

HABERE YORUM KAT