1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakkallar tarih mi oluyor?
Bakkallar tarih mi oluyor?

Bakkallar tarih mi oluyor?

Bakkallar tarih mi oluyor?

A+A-

Gelişen ve büyüyen dünyaya ayak uyduran Konya’da son zamanlarda alışveriş merkezleri ve büyük marketler hızla çoğaldı. Vatandaşa ürün çeşitliliği ve fiyat konusunda seçenek sunan market ve AVM’ler küçük esnafı olumsuz etkiledi

“HER GEÇEN GÜN İŞLER KÖTÜLEŞİYOR”

AVM ve büyük marketlerin artmasıyla ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayan küçük esnaf eski günlerin özlemini çekiyor. Yıllardır geçimlerini küçük dükkânlardan sağlayan esnaf her geçen gün daha da zorlanıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlar da internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneldi. Küçük esnafı yaralayan en büyük etkenlerden biri de internet üzerinden yapılan alışverişler oldu. İşlerinin her geçen gün daha da kötüye gittiğini söyleyen bakkal işletmecisi Hüseyin Olgun, “13 yıldır bu işi yapıyorum. Esnaf alışveriş yapmasa çevredeki vatandaşın ekonomik katkısı yok. Hastanenin yapımı tamamlanmış olsa işler daha iyi olur konum itibariyle şu an pek kazancımız yok. Öyle zamanlar geliyor ki kirayı ödemekte yakıt parasını ödemekte sıkıntı çekiyoruz. Giderlerimiz gelirlerimizden daha fazla. Çocuklar da olmasa satış yapamayacak hale geldik. Eski günleri mumla arar olduk” dedi.

“BİR KAÇ YIL SONRA UNUTULACAĞIZ”

Mahallelinin zor zamanında yanında olan nakit para olmadığında veresiye defterine yazan mahalle bakkalları ekonomik kriz yaşıyor. Mahallelinin can yoldaşıyız diyen Hasan Demir, “Yıllardır bakkalcılık yapıyorum her geçen gün işlerimiz daha da kötü oluyor. İnsanlar parası olmadığında veresiye defterine yazdırıyorlar. Bim A-101 gibi marketler deftere yazmıyor. Gerçi artık kredi kartları var kredi kartı kullanımının da artması bizi yaralıyor. Teknolojinin ilerlemesi gelişmemiz güzel fakat küçük esnafı da unutmasınlar. Aylık alışverişlerini büyük marketlerden yapsınlar tamam. Ekmeği sütü kahvaltılık malzemeleri bizden alsınlar. Emlakçılar yoğun değilken kiralık satılık ev ilanlarını dükkânlarımıza asardık. Yabancılar gidecekleri yolu bize sorardı. Emanet bırakanlar olurdu şimdi insanlar artık sakız şeker çikolata almak için geliyor. Böyle giderse bakkallık birkaç yıla kalmaz unutulur” diye dert yandı. (Fatma Göksu)

HABERE YORUM KAT