1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Balıkçılar 'Vira Bismillah' Dedi
Balıkçılar 'Vira Bismillah' Dedi

Balıkçılar 'Vira Bismillah' Dedi

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçılar, limana hamsi ve palamutla döndü

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçılar, limana hamsi ve palamutla döndü.

Marmara Denizi'nde gece boyunca avlanan balıkçılar, sabahın erken saatlerinde Ereğli Balık Hali'ne gelmeye başlarken, bazıları da avladıkları balıkları Gemlik'ten kamyonlara yükleyerek gönderdi.

Hava şartlarının kötü olmasından dolayı çoğu balıkçının ava çıkmaması nedeniyle hale gelen balık miktarı beklentilerin altında kaldı.

Vali Güzeloğlu, daha sonra kendisine verilen düdüğü çalarak Türkiye'nin en büyük ikinci balık halinde sezonun ilk mezatını başlattı.

Kasalara doldurulan balıkların açık arttırma usulüyle satılması, renkli görüntüler oluşturdu. Mezata taşınan yaklaşık 5 ton balık, kısa sürede alıcı buldu.

"Halkımıza ucuz ve kaliteli balık sunmaya çalışıyoruz"
Balıkçılardan Hamdi Bineklioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün hava şartlarından dolayı umduklarını bulamadıklarını ama bunun geçici bir durum olduğunu söyledi.

Bu sezonun iyi geçeceğini, önlerinde daha güzel günler olduğunu dile getiren Bineklioğlu, "Halkımıza ucuz ve kaliteli balık sunmaya çalışıyoruz. Bugün hamsi ve palamut ön planda. Buraya gelen hamsi adaların balığıdır, çok lezzetlidir. Palamut da Şile ve Ağva'dan geliyor. Bunlar da mevsimin su üstü balıkları." diye konuştu.

Ağ atmadan geri döndüler
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde de av yasağının kalkmasıyla balıkçılar, gece yarısı teknelerle Karadeniz'e açıldı.

Ereğli'de Bozhane Limanından, "bereketli bir yıl" temennisiyle "vira bismillah" diyen balıkçılar, Karadeniz'e açıldıkları ilk gün ağ atamadan döndüler.

Sabahın ilk saatlerinde ağ atamadan geri dönen balıkçılar, yasağın kalkmasından mutlu olduklarını bu yıl balığın yüzlerini güldüreceklerine inandıklarını dile getirdi.

Muhabir: Şahin Oktay, Tahir Turan Eroğlu, Mustafa Kemal Bektaş

Etiketler :

HABERE YORUM KAT