1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Balıkesir'de Hıdırellez kutlamaları
Balıkesir'de Hıdırellez kutlamaları

Balıkesir'de Hıdırellez kutlamaları

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde Hıdırellez kutlamaları kapsamında Karınca Deresi kıyısında toplanan vatandaşlar, dileklerini yazdıkları...

A+A-

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde Hıdırellez kutlamaları kapsamında Karınca Deresi kıyısında toplanan vatandaşlar, dileklerini yazdıkları kağıtları ve topladıkları çakıl taşlarını suya bıraktı.

Akşam saatlerinde bir araya gelen vatandaşlar, Karınca Deresi kenarına tuttukları dileklerin şekillerini taş ve odun parçaları ile çizdi.

Dileklerini yazdıkları kağıtları ve topladıkları çakıl taşlarını dereye bırakan vatandaşların taş, odun ve bez parçalarıyla beşik, bebek, gelinlik, ev ve araba şekli çizmeleri dikkati çekti.

Dere kenarına dilek tutmak için gelen Cansu Algüt, Hıdırellez kutlamalarının geleneksel hale geldiğini ifade ederek, "Arkadaşlarımla buraya dilek tutmaya geldik. Tuttuğumuz dilekler kabul olur inşallah." dedi.

Gülsüm Elçırpan da Hıdırellezin bereket ayı olduğunu ve 52 yıldır Karınca Deresi'ne gelerek çeşitli dileklerde bulunduğunu anlattı.

HABERE YORUM KAT