1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başbakan Davutoğlu: Bu milletin tek bir ferdi dahi ayrımcılığa muhatap olmayacak
Başbakan Davutoğlu: Bu milletin tek bir ferdi dahi ayrımcılığa muhatap olmayacak

Başbakan Davutoğlu: Bu milletin tek bir ferdi dahi ayrımcılığa muhatap olmayacak

Başbakan Davutoğlu, "Sevgi çınarlarının altında 78 milyonu kardeş kılacağız, dost kılacağız. Bu milletin tek bir ferdi dahi ayrımcılığa, tahkire, dışlanmaya muhatap olmayacak." dedi

A+A-

KONYA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükeşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam Dünyası Kültür Başkenti Konya Tanıtım Toplantısı ve Kutlu Doğum Haftasına özel "Bütün Diller Onu Söyler" programına katıldı.

Katılımcıları, "Hazreti Mevlana'nın hemşehrileri aziz Konyalılar. Sizinle vuslat ne güzel, sizinle tekrar buluşmak ne güzel aziz Konya" diye selamlayan Davutoğlu, nereye gitse Konyalıların gönlünde olduğunu söyledi.

Bedensel ve ruhi var oluşu, yüreği, zihni, gönlü ve her şeyi ile her zaman Konya'da olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ne zaman ruhum daralsa sığınacak bir makam, mekan, bir aziz insan topluluğu arasam 'Konya burada, Konyalılar burada' deyip Konya'ya geliriz biz. Aşkımız, sevincimiz sizinle. Gönlümüz, davamız, muhabbetimiz sizinle. Biz Medine'nin, Kudüs'ün kardeşi aziz Konya ile gurur duyuyoruz. Hayatta iftihar edeceğim en önemli konu ise Allah beni Konya'da yaratmış, Konyalılara hemşehri kılmış. Allah beni Hazreti Mevlana'ya hemşehri kılmış." dedi.

"Sevgi tohumları ekiyoruz"

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım gecesi seçim zaferini Hazreti Mevlana'nın huzurunda büyük bir coşkuyla kutladıklarını hatırlatarak, Konya'nın coşkusunu bir kez daha gördüğünü ifade etti.

Seçim gecesi Hazreti Mevlana'dan ilham alarak "Türkiye'ye sevgiden başka tohum ekmeyeceklerini" dile getirdiğini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"(İşte Konya, senin adına, senin için ülkeye, bütün dünyaya sevgi tohumu ekmeye gidiyoruz. Biz sevgi tohumları ekeceğiz ve sevgi çınarları büyüteceğiz. Sevgi çınarlarının altında 78 milyonu kardeş kılacağız, dost kılacağız. Bu milletin tek bir ferdi dahi ayrımcılığa, tahkire, dışlanmaya muhatap olmayacak.) dedim o gün. Evet, son nefesimize kadar bir kez daha Konya'nın huzurunda söylüyorum, 78 milyon kardeşimiz için bu ülkeye, bu topraklara sonuna kadar sevgi tohumları ekeceğiz. Biz ısrarla, inatla, kararlılıkla, medeniyet çizgimizden, tarihi mirasımızdan, manevi değerlerimizden, kadim, ilim ve irfan çeşmelerimizden söz ediyorum ama maalesef bugünlerde İslam medeniyetinin en güzel şehirleri, Halep'ten Şam'a, Bağdat'tan Sana'ya yağmalanıyor, yerle bir ediliyor."

Saraybosna'yı, Travnik'i yerle bir eden medeniyet düşmanı ruhun, bugün IŞİD ile başka İslam beldelerini, Müslüman şehirlerini yerle bir ettiğine dikkati çeken Davutoğlu, Şam'ı, Bağdat'ı, Halep'i, Telafer'i, Bayırbucak'ı yerle bir eden aynı ruhun, PKK ile Sur'da, Cizre'de, Selçuklunun, Osmanlının medeniyet mirasını yağmaladığını vurguladı.

"İşte buradan Şam'ın kardeşi Konya'dan, Halep'in kardeşi Konya'dan, Diyarbakır, Cizre'nin kardeşi Konya'dan, Saraybosna'nın kardeşi Konya'dan bütün bu diyarlara, bir kez daha vurgulayarak söylüyorum, onların kaderi bizim kaderimizdir, onlar huzura kavuşana kadar bütün bir Türkiye ve bütün bir Konya bütün varlığıyla orada olacak" diyen Davutoğlu, Konya'nın kendisini İslam dünyası ile özdeş kıldığını belirtti.

"Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını Türkiye'ye sahip çıkmak için kullanıyoruz"

Türkiye'nin tüm İslam dünyasına sahip çıktığına işaret eden Başbakan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişte Mostar Köprüsü'nü bombalayan Sırp 'sniper' keskin nişancı ile IŞİD'in, PKK'nın, Suriye rejiminin 'sniper'ı aynı hasta ruhu taşımaktadır. Bu büyük evrensel cinayet karşısında dünyanın bütün mimarları, bütün mühendisleri ayaklanmalıydı ama ne yazık ki sadece siyasetçiler, sadece devlet adamları değil, yazarlar, sanatçılar, mimarlar, ressamlar, şairler, din adamları da bu cinayeti seyrediyor. 'Batı'nın her fırsatta vurguladığı hümaniter değerler, insani değerler, Avrupa'yı Avrupa yapan değerler nerede' diye soruyoruz. Biz Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını Türkiye'ye sahip çıkmak için kullanıyoruz. Şehirlerimizi mamur etme derdinde olduğumuz gibi İslam'ın bütün şehirlerine gücümüz, takadımız nispetinde sahip çıkıyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, TİKA gibi kuruluşlarımız güçleri oranında dünyanın her yerindeki eserlerimizi ihya etmeye çalışıyor."

Muhabir: Mümin Altaş,Hatice Özdemir

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT