1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bayırbucak Türkmenlerine 10 tır yardım malzemesi
Bayırbucak Türkmenlerine 10 tır yardım malzemesi

Bayırbucak Türkmenlerine 10 tır yardım malzemesi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" sloganıyla düzenlenen kampanya çerçevesinde Erzurum'da toplanan 10 tır gıda yardımı, Suriye'ye gönderildi

A+A-

ERZURUM (AA) - Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen kampanya çerçevesinde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle toplanan 10 tır gıda malzemesi, Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

"Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" sloganıyla düzenlenen kampanyada toplanan yardım malzemeleri, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen törenle Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırılmak üzere tırlarla gönderildi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, törende yaptığı konuşmada, ülkelerindeki sıkıntılarından kaçan Türkmen, Kürt, Arap ve gayrimüslimlerin Türkiye'ye sığındığını hatırlattı.

Türk devletinin ve milletinin hiçbir ayırım yapmadan bu insanları bağrına bastığını ifade eden Sekmen, şunları söyledi:

"Bu, milletimizin medeniyet anlayışının gereğidir. Biz bundan evvel Kobani için Suriye'den gelen Arap, Türkmen ve Kürt kardeşlerimiz için yardım yapmıştık. Terör olayları nedeniyle mağdur olan kardeşlerimize Siirt'e yönelik kampanya yaptık. Bugün de Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Bayırbucak Türkmenlerine yönelik yapılan kampanyaya destek veriyoruz. Elinde olan, olmayan mutlaka vermek zorunda. Bu nimetler Allah'ın bize bir ikramı. Ne mutlu ki elinde imkan olup da hayır hasenat yapabilenlere, gerçek ihtiyaç sahiplerine onları ulaştırabilenlere. Bu yardım kampanyasına katılan bütün hayırseverlere teşekkür ediyorum."

Erzurum Müftü Vekili Celal Büyük de Türkiye Diyanet Vakfı'nın kampanyasının bir ayağını da Erzurum'da gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Erzurumlular olarak geçmişte olduğu gibi mazlumun, mağdurun yanında olan gönül coğrafyamıza, ülkemize sığınmış olan kardeşlerimize yardımı üzerimize borç olarak bildik ve bu yardım tırlarını hazırladık." dedi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılan törende, konuşmaların ardından yardım tırları dualarla uğurlandı.

HABERE YORUM KAT