1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bbp Genel Başkanı Destici:
Bbp Genel Başkanı Destici:

Bbp Genel Başkanı Destici:

"Fırat Kalkanı'nın devamı ya da Fırat Kalkanı benzeri harekatlarla mutlaka Suriye'nin kuzeyindeki PYD-YPG yapılanmasının sonlandırılması lazım"

A+A-

ANKARA (AA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Fırat Kalkanı'nın devamı ya da Fırat Kalkanı benzeri harekatlarla mutlaka Suriye'nin kuzeyindeki PYD-YPG yapılanmasının sonlandırılması lazım." dedi.

Destici, parti genel merkezinde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) öncesi yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet diledi.

ABD'nin PKK, PYD ve YPG'ye bin Tırın üzerinde açıktan silah yardımı yaptığının bilindiğine dikkati çeken Destici, şunları ifade etti:

"ABD -istihbarat birimlerimizin bunu bildiğine eminim. Nerede teslim ediyorsa orada... PYD, YPG'nin eline geçtiği anda, bu silahların imha edilmesi ve kullanılmasına asla fırsat verilmemesi gerekiyor. Suriye'nin kuzeyinde şu anda silahlı güç haline getirilen teröristlerin yarın Türkiye'ye silah doğrultacaklarını ya da ellerinden gelen her türlü terörist eylemi yapacaklarını biliyoruz. Onun için bunun tedbirinin behemehal alınması gerek. Fırat Kalkanı'nın devamı ya da Fırat Kalkanı benzeri harekatlarla mutlaka Suriye'nin kuzeyindeki PYD-YPG yapılanmasının sonlandırılması lazım."

Destici, Irak'ın kuzeyinde de benzer gelişmeler olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin Irak merkezi hükümeti tarafından başlatılan Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna fiili asker gönderme şeklinde olmasa da mutlaka gözlemci sıfatıyla katılmasını istedi.

Bazı AB üyesi ülkelerle gerilen ilişkilere de değinen Destici, şöyle devam etti:

"Türkiye içerisinde bazı siyasi partilerin, siyasi grupların Batı'yı suçlamak ya da itham etmek yerine devletimizi, hükümetimizi itham ediyor olmasını anlamakta zorluk çekiyorum. Kendi meselelerimizi, kendimiz çözeriz. Batı'nın, Avrupa'nın ya da diğer emperyalist güçlerin Türkiye'nin iç işlerine karışmasına asla müsaade etmeyiz. Bütün siyasetçilere de çağrımız, Türkiye'yi Avrupa'ya, Batı'ya şikayet etmekten vazgeçin. Gelin hep birlikte burada meselelerimizi konuşalım."

-"Kabul edilebilir olmaktan çok uzak"

Hükümetin memur ve emekliye verdiği 3+3 zam teklifini de eleştiren Destici, "Teklif kabul edilebilir, hatta konuşulabilir bile olmaktan çok uzak. Enflasyon yüzde 10'un üzerinde. Biz 2018 için yüzde 8+7, 2019' için yüzde 8+7 önerdik." dedi.

Destici, hükümetin taşeron işçilere kadro sözünü de yerine getirmesini beklediklerini bildirdi.

İzmir'de, okul servis minibüsünde unutulduktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin'in babası ile görüştüğünü ve başsağlığı dilediğini aktaran Destici, "Zaten çocuğumuzun isminin Alperen olması bizde bir duygusal bağ oluşmasına da vesile oldu. Her çocuğa üzülürüz ama tabi herkesin kendine daha yakın hissettiği birtakım isimler, özellikler vardır. Babasıyla konuştum. Geçmişte Avrupa'da bizim teşkilatlarımızda görev yapmış bir arkadaşımız. Üzüntümüz bunu duyunca daha da arttı." diye konuştu.

Destici, soruşturmanın sağlıklı yapılması ve ihmali olanların açığa çıkarılmasının takipçisi olacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT